Rize Belediyesinden Baz İstasyonu Toplantısı Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Rize Belediyesinden Baz İstasyonu Toplantısı

Bilim ve teknolojinin gelişimiyle birlikte toplumsal yaşantı büyük ölçüde kolaylaşmış, özellikle ulaşım ve haberleşmedeki teknolojik gelişmeler dünyayı küçültmüş, insanlar arasındaki fiziksel mesafeler sorun olmaktan çıkmıştır. Bütün bu gelişmeler çok sevindirici olmakla birlikte teknolojinin getireceği birtakım tehlikelerin olabileceği, bu etkilerin giderilmesi için önlemlerin alınması gerektiği bilinmektedir.

Uzun zamandır ülkemizin kamuoyunda gündemde olan ve halen güncelliğini koruyan baz istasyonlarının etkileri konusunun halk arasında büyük bir rahatsızlık ve endişe yarattığı görülmektedir. Baz istasyonları ve yaydığı elektromanyetik etkilerin, sağlığa olan etkileri gerek dünyada ve gerekse Türkiye’ de tartışılmaktadır.

Bu tür elektromanyetik kirlenmenin etkilerinin hemen ortaya çıkmaması, belirsizlik ve kurumların yeterince önleyici, denetleyici çalışmalar yapmaması, halkı bu konuda bilgilendirmemesi nedeniyle kişilerde kaygı, korku, endişe oluşmuştur. Toplum psikolojisi en az fiziksel sağlığı kadar önemlidir ve bu durum toplum sağlığına duyarlı Belediyemizi harekete geçirmiştir.

Toplum sağlığını önemseyen Belediyemiz, şehrimizin elektromanyetik kirliliği konusunda bilimsel çalışmalar yapması için Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman ÇEREZCİ den teknik destek almıştır. Bu kapsamda, Rize Belediyesi sınırları içerisindeki tüm baz istasyonlarının, yüksek gerilim hatlarının ve insanların yoğun olarak kullandığı caddelerin elektromanyetik radyasyon değerleri ölçülmüştür.

Halkın Yaşam Alanlarında Elektromanyetik Ortamın Belirlenmesi Projesi kapsamında yapılan bilimsel çalışmalar hakkında 16.12.2011 tarih ve saat 13.30 da Rize Belediyesi Meclis Salonunda belediye sınırlarımız içindeki elektromanyetik kirlilik raporunu paylaşmak, baz istasyonlarının, çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkileri, alınması gereken önlemler hakkında kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla Prof. Dr. Osman ÇEREZCİ tarafından, bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ