Rize Ayder Yaylası 53

Ayder Yaylası, Rizenin Çamlıhemşin ilçemizin 19 km.güney doğusunda ve 1350 m. yükseklikte çam ormanlarıyla kaplı özellikle yayla niteliğinde Yeşilliklerle dolu bir yerdir.

Rize Ayder Yaylası 53

Doğayla insanın harika buluşması. Dünyadaki yalancı cennet olan Ayder Yaylası, Yeşil Çam ormanları, Hakiki kara kovan balı, Meşhur şifalı kaplıcası ile siz değerli doğa severleri her mevsim ağırlamayı bekliyor.

Ayder Yaylası Her Yıl düzenlenen ve bir gelenek haline gelen bir şenlik.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Ayder YaylasıYaz Mevisiminde doğanın her tülü tonun olduğu ve kış mevsiminde ise karın ayrı bir güzellik kattığı ayder yaylamızda kış etkinliklerini artırmak adına yapılan şenlik.

Karraft ile kaymanın vermiş olduğu inanılmaz keyfi yaşamanız, hayatınızda ilk kez göreceğiniz kanostvi yarışlarının müthiş heyecanını, şamyel ve naylon ile kaymanın zevkini ve güzelliğini, kar üzerinde yapılacak kamp, iglo ve horonun kıvraklığını yaşamak isteyenleri Kış aylarında yapılan Ayder Kış kar şenliğine Bekliyoruz.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Fırtına vadisi boyunca eşi bulunmayan doğal güzellikleri izleyerek varacağınız Çamlıhemşin ilçemiz sınırlarında yer alan Ayder Yaylası, gürgen dibiyle, yelişlikleriyle, Aşağı ve Yukarı Ambarlık(Gelin Tülü) şelalesi, dereleri, yayla evleri, tulum sesi, çiçekli düzleri, türlü çiçeklerinden elde edilen balı ve insana şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkarlar’a dayamış, çam örtülü yamaçlarla kaplı olan cennet görünümünde harika doğal güzelliklerle kaplı bir Yayladır.

Ayder Yaylası Manzara

Ayder Yaylası Manzara (Foto Dizdar Protuction)

1987 Yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile “Turizm Merkezi” ilan edilen Ayder Yaylasımızda İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel, kaplıca tesisleri bulunmaktadır.

Yaz ve kış ve aylarında muhteşem doğasıyla muhakkak gelip görmeniz geren bir yer olan Ayder Yaylası, güler yüzlü insanları ve her daim eksik olmayan Tulum sesiyle ziyaretçilerini bekliyor.

Yaz aylarında yeşil doğası ve boğa festivaliyle, kış aylarında ise kardan adam şenlikleri ile yılın her ayı bir başka coşkuyu yaşacağınız ve hayatınızın en güzel günlerini geçirebileceğiniz bu doğa harikası yeri muhakkak ziyaret etmelisiniz.

Özellikle Yaz aylarında bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıkta olan ve yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır.

Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Ayder kaplıcası iç Hastalıkları Hastalıklar, Romatizmal, kadın Hastalıkları ve cilt Hastalıklarına iyi gelmektedir.

Ayder Yaylası 871 tarihli Trabzon Vilayeti salnamesinin 174. Sayfasında, “ Hemşin nahiyesinde Hala deresi civarında Ayder nam mahalde gayet sıcak bir kaplıca olup yel illetine devası meşhur olup lezzeti hiçbir maden suyuna benzemez” ibaresi geçmektedir.

Ayder Kardan Adam Şenlikleri Video

Ayder Yaylası Bölge insanımız tarafından yıllardır bilinen bu doğa harikası yer, buraya gelen hizmetlerle çok daha fazla insanın yararlanabileceği tesisleri de beraberinde getirmiştir.

Ayrı ayrı olarak hazırlanmış ve 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı, özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü, fizik tedavi bölümü ve doktoru bulunan modern tesis Ayder Yaylası’de insanlarımızın ve ziyaretçilerinin hizmetindedir.

Ayder Kaplıcası

Osmanlı döneminden bu yana şifalı suyu ile bilinen Ayder Yaylası 1987 yılında turizm merkezi ilan edilmiştir, romatizmal Hastalıklar, iç Hastalıkları, kadın Hastalıkları ve cilt Hastalıklarına şifa verdiği söylenen, 260 metre derinlikten gelen ve 50 derece sıcaklığındaki kaplıcalarından ziyaretçilerin iyi bir şekilde faydalanılabilmesi için modern turistik tesisler yapılmıştır.

Ayder Yaylası 260 metre derinlikten gelen, 50 derecelik kaplıca suyunun başta romatizma, kireçlenme olmak üzere pek çok Hastalığa iyi geldiğini belirtiliyor.

Kaplıca suyundan fayda görebilmek için havuza girmek, özel banyo almak veya içmek mümkündür.

Ayder Yaylası Karadeniz Teknik Üniversitesi’nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı olan Prof. Dr. Mustafa Güler yapmış olduğu açıklamada, kaplıca sularının romatizmal eklem Hastalıkları,sinir, sindirim, dolaşım sistemi Hastalıklarıyla idrar yolları ve üreme organı Hastalıklarına iyi geldiğini belirtmektedir.

1992 yılında Hizmete açılan Ayder Yaylası Ayder kaplıcası romatizmal,dolaşım sistemi düzensizliklerine, eklemsel,, sindirim sinirsel rahatsızlıklara, solunum yolları, kadın Hastalıkları,idrar ile cilt Hastalıkları dahil olmak üzere birçok Hastalığa iyi geldiği belirtilmektedir.

Ayder Yaylası “260 metre derinlikten 55 derece sıcaklıkta çıkan kaplıca suyu, tesiste yaklaşık 40 derece civarında oluyor.

Suyun içerisinde sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir-aliminyum, sülfat, hidrokarbonat, nitrak iyonu ile metasilikat asidi mevcut olup, bunların birçok Hastalığın tedavisinde faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

Sizlerde şehrin boğucu havasından ve stresinden uzaklaşıp Rizenin eşsiz ve güzel doğasında harika bir gün geçirebilirsiniz.

Ayder Yaylası Tanıtım Videosu

YORUMLAR

 1. Anonim dedi ki:

  Adana İSMAİL HAZAR İLKOKULU 4/D Sınıfından sevgiler. Böyle bir okuma metni için teşekkürler. Ayder yaylasına bayıldık.Kimbilir görsek ne yaparız.

 2. Anonim dedi ki:

  benim tek gitmediğim yer şu dünyada rizedir ya keşke orda yaşasam çook güzel bir yer

 3. debro dedi ki:

  Rizenin en iyi yaylalarından bir tanesi. Muhakkak gelemli ve ziyaret etmelisiniz.

 4. YENAL KORKMAZ dedi ki:

  BEN BURAYA TATILE GITMEK ISTIYORUM AMA KARAR VERMEDIM BANA YARDIMCI OLURMUUSNUZ NASIL VAKIT GECIYOR BEN 23 YASINDAYIM ACAYIP KARADENIZ SEVDALISIYIM

 5. Arda dedi ki:

  Karadenız herseyı guzel

 6. Harikasın Ayder Yaylası dedi ki:

  Bu yayla bir doğa harikası. Kıymeti çok iyi bilinmelidir. Betonarme yapılara kesinlikle müsade edilmemeli. Doğal dengesi devlet tararafından korunmalıdır. İnsanların her yıl muhakkak gidip şehrin o stresini atabileceği bir doğa harikası olduğu ortada zaten. Ayder yaylasında yılın 12 ayı kalmak isterdim doğrusu. Keşke bu yaylada doğsaydım. Hayatımın en güzel günlerini Ayder yaylasında geçirdim diyebilirim.

 7. Ayder Muhteşem Bir Doğa Harikası dedi ki:

  Rizeye gelipte muhakkak gezilmesi gereken bir yer. Bu doğa harikasını kesinlikle ziyaret etmenizi tavsiyederim. Ben mersinliyim gezmek için gittiğim bu yaylaya adeta hayran kaldım. Büyük şehrin stresinden ve psikolojisinden kurtulup kendisini doğaya vermek isteyenlerin kesinle görmesi gerek. İnşlah önümüzdeki yazda bu yaylayı ziyaret edebilme imkanım olur.