Recep Tayyip Erdoğan

25.11.2019
1.212
Recep Tayyip Erdoğan

Tayyip ErdoğanRecep Tayyip Erdoğan Aslen Rize’ nin Güneysu İlçesi Dumankaya köyündendir. Ailesi İstanbul’ a yerleşen Recep Tayyip Erdoğan, 1954 yılında İstanbul’ da doğdu.

1981 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesini bitirdi.

Daha sonra ticari hayata atılan Erdoğan, 1970′ lerde Milli Selâmet Partisinin Gençlik Kolları Başkanlığı görevini yürüttü. Recep Tayyip ErdoğanSiyasi hayatında başarılı ve istikrarlı bir çizgi izleyen Erdoğan’ m çalışmalarını şöyle sıralıyabiliriz. 1985 Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığı, 1994 Refah Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

Recep Tayyip Erdoğanİstanbul Belediye Başkanlığı görevine seçildikten 4.5 yıl sonra bu görevden mahkeme kararıyla alındı.Recep Tayyip Erdoğan 2001 yılı Ağustos ayında “Adalet ve Kalkınma Partisi” (AK PARTİ) ni kurdu. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan erken genel seçimlere Ak Parti Genel Başkanı sıfatıyla katılarak 550 üyeli TBMM’ nin 363 üyesini kazanarak 1. Parti oldu.

Recep Tayyip Erdoğan Kendisi yasaklı olduğu için milletvekili seçilemeyen Recep Tayyip Erdoğan, AKP’ nin kurduğu 58. Hükümette Başbakan Abdullah Gül oldu. Ancak Siirt il genelindeki seçimlerin Yüksek Seçim Kurulu tarafından iptal edilmesi üzerine bu il de Mart 2003′ te yapılan “tekrar seçimle “milletvekili seçilerek parlamentoya girdi.Recep Tayyip Erdoğan Siirt seçimleriyle birlikte AKP’ nin parlementodaki sandalye sayısı da 365′ e yükseldi.

Recep Tayyip Erdoğan 58. Hükümetin istifasıyla yerine kurulan 59. Hükümetin Başbakanı olan Hemşehrimiz, böylece “Rizeli Başbakanlar” arasındaki yerini almış oldu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.