Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Logo Yarışması Duyurusu Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinden Logo Yarışması Duyurusu

 Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü tarafından düzenlenen Logo yarışması değerlendirmesi ile ilgili, Seçici Kurul Başkanı Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Üniversite Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı; Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, 17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin 5467 sayılı Kanunla Rize Üniversitesi adıyla kurulmuş olup, 11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren İlköğretim ve Eğitim Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adını almıştır.

İsim değişikliği sonrasında, 11 Nisan 2012 tarihinde başlayan ve iki hafta gibi kısa sürede başvurusu biten, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Logo Yarışmasına 828 kişi 1691 eserle katılmıştır. Yarışmaya katılan eserleri değerlendirmek üzere, Rize Valisi, Belediye Başkanı, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü, Rize Baro Başkanı, ÇAYKUR Genel Müdürü, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Yönetim Kurulu Üyeleri, Rize İlinde Üniversite Geliştirme Derneği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Rize’deki Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri, Rize İl Kültür ve Turizm Müdürü, RİFSAD Dernek Başkanı, Rize Mimarlar Odası Başkanı ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden resim, grafik ve el sanatları alanında Öğretim Elamanlarının bulunduğu Danışma Kurulu ve Teknik Kurulu içeren Seçici Kurul oluşturulmuştur.

Seçici Kurul yarışmaya katılan 1691 eseri; Amaca uygunluk (Yarışma şartnamesinde de belirtildiği üzere, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitenin misyon ve vizyonu doğrultusunda, Üniversite ve Rize İlinin kimliğini ön plana çıkartacak, Üniversitemizi ulusal ve uluslar arası alanda temsil edecek yeni logonun tasarlanması), Konuya uygunluk (Modern, grafiksel, anlaşılır, sade ve akılda kalıcı olması), Özgünlük ve Estetik yönden inceleyerek, 02 Mayıs 2012 tarihinde yapılan değerlendirme sonucunda ilk yüz (100) logo belirlenmiş,  03 Mayıs 2012 tarihinde yapılan değerlendirmede de 100 eser arasından ilk On (10) logo tespit edilmiştir.

Logo Yarışması sonucunda değerlendirilmeye layık görülen On (10) eserle ilgili; Eserlerin farklı versiyonlarının çalışılması, Logolarla ilgili açıklamaların gönderilmesi (Anlamlarının detaylı bir şekilde ifade edilmesi), Esinlendikleri bir eser veya tarihi eser var ise açıklanması talebiyle, eser sahiplerine bilgi verilmesine karar verilmiştir.

Yarışmaya katılan eserlerin fazla olmasından dolayı şartnamede belirtilen sürede sonuçların belirlenemediğinin ifade edildiği açıklamada; dereceye giren eserlerin en geç On (10) gün içerisinde Üniversite Web sitesi ve basın aracılığı ile duyurulacağı vurgulanmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ