Portakalın Faydaları Nelerdir

29.11.2018
2.035
Portakalın Faydaları Nelerdir

PORTAKAL: Başta C vitamini olmak üzere P, B ve E vitaminleri ile fosfor, magnezyum ve potasyum minerali açısından zengindir. Bakır, çinko, demir, bakır ve manganez mineralleri ile protein de bulunur.

Portakalın Faydaları: Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Enerji verir. İyileşmeyi hızlandırır. Yüksek Tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Damar sertliğini ve tıkanıklığını önleyen portakal kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Sinirleri yatıştırır ve yorgunluğu giderir.

Damarları güçlendirir. Grip ve nezle gibi soğuk algınlığına iyi gelir ve öksürüğü azaltır. Cilt kırışıklıklarını önler, cildin taze ve pürüzsüz görünmesi sağlar. Karaciğeri çalıştırır. Vücuttaki zararlı maddeleri temizler. Kansızlığa iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır. İçerdiği folik asit özellikle hamileler ve bebek için çok yararlıdır.

Portakal Nasıl Kullanılır? Portakal taze olarak yenir ve suyu kullanılır. Ayrıca çiçeklerinden ve kabuklarından da yararlanılır. Portakal suyu cildi besler. Özellikle yağlı ve normal ciltler iyi gelir. Çiçekleri kaynatılarak hazırlanan çay spazmlara karşı faydalıdır. Kabuklarından esans elde edilmesinin yanında mide hastalıkları için de kullanılır.

YORUMLAR

 1. portakal dedi ki:

  çok güzel

 2. cansu dedi ki:

  niye olmuya

 3. zeynep dedi ki:

  biz sınıfça yerli malı haftası yapıyoruz ben portakal getireceğim ve üsteki yazıları yazıcam :_ aslında ben cansuyum deminden olmadı ve bende zeynep diye uydurdum işalah olur

 4. cansu dedi ki:

  portakal çok lezetli ve kastamonuda çok bulunuyor bizim sınıf hem yerli malı haftası yapıyor ben de portakal getireceğim

 5. İSMET dedi ki:

  ÇOK SEVİYORUM

 6. portakal dedi ki:

  bilgili metin

 7. kardelen dedi ki:

  portalı çook seviorum her zamanda yiyiyorum evden hiçekikk olmuyo

 8. hicran dedi ki:

  hahooooo burda portakal yooookkki buarasa bu akşam pis yedili var şaka şaka

 9. Ruslan dedi ki:

  yatmadan bi tane yedim:))) ohhh yarasin:)

 10. dr. fuat özkan dedi ki:

  portakal çok faydalı ama ne enterasan kabuğu daha faydalı miğde ve sindirim yolu için oldukca faydalı rendelenip cayını yapıp içmeli çekirdekleri yutulrrsa enerji verir ne güzel bir meyve bol bol tüketin afiyet olsun

 11. ben dedi ki:

  çok güzel

 12. dilara simay dedi ki:

  süper bir site bayıldım açıkçası

 13. hasan dedi ki:

  gerçekten allahın hikmetleri gribede birebir

 14. kadir dedi ki:

  gerçekten 2 hafta denedım her aksam gec saate 2 tane portakal soyuarak yedım renk açıcı cildin temiz görünmesi ve daha enerjık hisediyordum kendımı.:

 15. Oktay dedi ki:

  Güzel buldum