Nihat Mete

21.11.2018
1.510
Nihat Mete

Nihat MeteNihat Mete 1937 yılında Rize-İyidere’de doğan Nihat Mete; ilk öğrenimini o zaman nahiye olan İyidere’de tamamladı.Nihat Mete O günün şartları gereği ilk okuldan sonra öğrenimine devam edememiş ve askere gidene kadar kereste ticaretiyle uğraşan babasının yanında babasının işlerine yardım etmiştir.Askerlik dönüşü 1967’e kadar Çaykur’da çay ustalığı yapmış ve o dönem ilk 5.sınıf kadroyu almıştır.

Nihat Mete Rize ve Türkiye’nin siyaset duayenlerinden biri olan Nihat Mete siyasete ilk defa,Rize’de DP’nin kurucularından olan babasının yanında başlamıştır.1961’de aktif siyasete başlayan Nihat Mete,1968 de babasının vefatından sonra kendi deyimiyle kendini tamamen siyasete adamıştır.1969’da İyidere Belediye Başkanı seçilmiştir.Dönemin en popüler belediye başkanlarından olan Nihat Mete,Rize’de mahalle yollarını beton yapan ilk belediye başkanıdır.

1980 ihtilalinde dört yıllık bir aranın ardından 1984 de yeniden İyidere belediye başkanı seçilmiş ve 1991’e kadar bu görevini aralıksız sürdürmüştür.

1991 de Rize milletvekili adayı olmuş,ikinci sırada olmasına rağmen tercihli oyların çoğunu almış,bir sonraki seçimlerde yeniden aday olmuş fakat her iki seçimde de Rize milletvekili seçilememiştir.

İlk milletvekilliği seçimlerinin ardından Rize DYP il başkanı olmuş ve son nefesine kadar bu görevini sürdürmüştür.Nihat Mete Bu görevinin yanı sıra Rize Kızılay il başkanlığı görevini de uzun yıllar sürdürmüştür.

12 Ağustos 2003 günü 00:20’de her kesimden insanın yardımına koşmayı amaç edinen,renkli kişiliği ve üslubuyla herkes tarafından sevilen Rize’nin ve Rizelilerin Nihat Mete66 yıllık hayatına veda etmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.