Aladağlar Emli Vadisi Niğde Nedir

28.11.2019
586
Aladağlar Emli Vadisi Niğde Nedir

Güneş vurduğunda Çamardı ilçesinin doğusundaki vadi Orta To-roslar’ın Aladağlar bölümü içinde. Emli Vadisi’ndeki tüm zirveler akşam üzeri güneşin vur-masıyla kızıla dönüşür. Aladağlar denmesi bu yüzdendir.

Kuzeyde Kızılkaya, Gürtepe, Cebel-başı; güneyinde Alaca, Kaldı; doğuda ise Lahit-kaya ve Güzeller zirveleriyle çevrelenir. Bu büyük kayalık dağ silsilesinin güneyindeki yamaçlarda, orman örtüsü olan tek yer burasıdır. Vadi içinde üç yayla var: Sarımehmetler ve Ez-nevit batı girişinde, Sıyırma ise vadinin sonunda, orman sınırının üstünde.

Güzeller ve Lahitkaya zirveleri vadiyi doğu yönünde bir duvar gibi keser. Bu duvarın arkası Aladağlar’ın Vay Vay Torosan bölgesidir.

Kış boyu karla kaplı olan vadi sistemi sadece ilkbaharda su kaynaklarına sahiptir. Temmuz ve ağustosta ise sadece birkaç gözede su bulunabilir. Vadide su bulunan bölgeler Valikonağı, Kaldı Buzulu, Akşampınarı ve Evcibeli’dir.

Kaldı zirvesinin kuzeyinde yer alan kuzey buzulu ve buzulun etrafındaki büyük moren yığınları son buzul döneminden kalan önemli buzul artıklarıdır. Emli Vadisi, Sarımehmetler yaylasının girişine kadar bir buzul vadisi profili sunar.

Kaldı zirvesinin kuzeyindeki buzulun son buzul dönemindeki hareketleri yüzünden örselenerek U biçimli yayvan bir vadiye dönüşmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.