Ağrı Dağı Nedir

   27.11.2019
   670
   Ağrı Dağı Nedir

   5137 m’lik doruğuyla Anadolu’nun en yüksek dağıdır Büyük Ağrı. Türkiye’nin hâlâ aktif kabul edilen birkaç volkanından biridir. Ağrı Da-ğı’nın bu kadar görkemli görünmesinin nedeni, güneydeki 1640 m rakımlı Doğubeyazıt ve kuzeydeki 900 m rakımlı İğdır ovalarının ortasında birdenbire yükselen yaklaşık 4000 metrelik bir kütle olmasıdır. Nuh’un gemisinin karaya oturduğu yer sayıldığı için dünyanın en çok bilinen dağları arasındadır.

   Marco Polo’nun "Hiçbir zaman çıkılamayacak" dediği dağın zirvesine ilk çıkan, kayıtlara göre, Prof. Frederik Von Parot’tur (9 Ekim 1829). İlk kış solo tırmanışı ise Dağcılık Federasyonu eski başkanlarından Dr. Bozkurt Er-gör’e ait (21 Şubat 1970).

   Bu sönmüş volkanın üzeri kalın bir örtü buzu-luyla kaplı. Yüzlerce metre kalınlığıyla krateri de dolduran buzul, zirve düzlüğünden sonra eğime uyarak batıda 3500 m’ye kadar sarkar. Ahura Çukuru ve Öküz Deresi’nde vadi buzulu özelliği kazanır. Dağın kuzeybatı yamacında Korhan yaylası yakınlarında yaklaşık 3600 m yükseklikte Küp Gölü var. Doğubayazıt tarafında Meteor Çukuru (aslında bir çöküntüdür), Buz Mağarası ve Nuh’un gemisi bölgesi görülmesi gereken diğer doğal oluşumlar.

   Doğu Anadolu’daki büyük tektonik hareketler sonucunda meydana gelen gerilmelere bağlı olarak aktif hale geçen dağın en son hareketinin 1840’ta kuzey yamacından sıcak su çıkışı şeklinde olduğu biliniyor. Dağın iki konisi var. Bin Büyük Ağrı olarak bilinen batı konu . -ğeri de Küçük Ağrı olarak bilinen doğu k Küçük Ağrı’nın yüksekliği 3869 m.

   Bugün Ağrı Dağı’nın yamaçlarında ağaçsı bıa örtüsüne neredeyse hiç rastlanmaz. Dede Kc :-kut Hikayeleri ve Arap yazarların 10. yüzjılci -ki anlatılarına göre yamaçları ormanlarla kaplıymış. Doğubeyazıt’a bakan güney yamacın-da, 2000 m civarında üç köy var: Çevirme Topçatan ve Eli. Dağın kuzey tarafı ise daha’ verimli otlaklarla çevrili. Bunun sebebi de kuzey tarafına sarkan buzul dilimlerinin erimesiyle oluşan birçok derecik. Bu sayede, tarih boyunca bu dağın bu yüzünde yoğun yaylacılık faaliyeti görülmüştür.

   Yine kuzey yamacında, Ahura Vadisi’nin di-bindeki Ahura köyü en büyük yerleşimdir. 1840’taki volkanik hareket sonucu bu köyün bir kısmı yokolmuştur. Ahura Vadisi’nin günümüzdeki adı Cehennemderesi Vadısi’dir. Bu ismi alması boşuna değil. Vadinin hemen üzerinde dağın 2500 metrelik kuzey duvarı yükselir ve vadi bu duvarda oluşan buz ve kaya heyelanlarına maruz kalır. Bu duvara tırmanmaya niyetlenen bir dağcı şimdiye kadar olmamıştır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.