Türkiyenin İklimi Nedir

26.11.2019
675
Türkiyenin İklimi Nedir

Türkiyenin İklimi Türkiye orta iklim kuşağı içinde yer alır. Ancak bazı coğrafi etkilerin sonucu olarak bölgesel iklim farklılıkları görülür. Bu etkiler arasında denize yakınlık ya da uzaklık, kıyıya paralel olan ve iç bölümleri deniz etkisinden yoksun bırakan yüksek dağların varlığı ve yükselti farklılıkları sayılabilir.

Bu sayılan nedenlerle bazı bölgelerde kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak geçer. Yağışların mevsimlere dağılın-ıı da değişik bölgelerde farklılıklar gösterir.

Türkiye’nin iklim bölgeleri şunlardır:

Akdeniz iklimi: Akdeniz ve Batı Anadolu kıyıları Akdeniz ikliminin etkisin-dedir. Bu bölgelerde yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Her mevsimi yağışlı orta kuşak iklimi: Bu iklim bölgesinde yazlar orta sıcak, kışlar orta soğuk geçer. Her mevsim yağışlıdır. Türkiye’nin Karadeniz kıyılarında görülür.

Step iklimi: Bu bölgede bitki örtüsü step görünümünde olduğundan step iklimi denilmiştir. Step iklimi, birbirinden çok az farklı şekillerde Iç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’da görülür. Genel olarak yazlar çok sıcak ve kurak, kışlar çok soğuk ve uzundur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.