İbni Sina Ebu Ali Hüseyin Nedir

03.12.2019
525
İbni Sina Ebu Ali Hüseyin Nedir

İbni Sina Ebu Ali Hüseyin (980-1037), islam düşünürü, bilgini ve doktoru. Buhara yakınında Afşana’da dünyaya geldi. Ansiklopedik bilgisi çoktu. Saray kitaplığından yararlanarak, o dönemin tüm bilgilerini öğrendi. Daha çok tıp ve felsefe konuları üstünde durdu. Sama-noğulları’nın emrinde çalışan babası ölüp Samanoğulları Devleti de yıkılınca oradan Harzem’e geçti.

Bir süre sonra oradan da ayrılıp Gürcan’a gitti ve ünlü tıp kitabı "Al Kanun Fit, Tıp"ı (Hekimliğin Yasası) yazdı (1009). Bu kitap Batıda 17. yüzyıla, Yakındoğu’da 19. hatta 20. yüzyıla kadar tıp öğretiminin ve uygulamasının temeli oldu. Bilgin, yaşamının sonuna kadar Rey ve Hemedan yöresinde küçük emirlerin himayesinde kaldı, hekimlik, vezirlik yaptı. Elli yedi yaşında Hemedan’da öldü.

Ibni Sina’nın felsefesi Aristoteles’ten ve Ismailiye mezhebinin görüşlerinden etkilenmiştir. Öne sürdüğü evren ve akıl kuramına göre varlıklar, olası ve gerekli varlıklar diye ikiye ayrılır. Olası varlıklar, var olmaları bir nedenle gerekli kılındığı anda gerçek varlık haline gelirler. Bu gereklilik yaratıcı bir tanrının istemidir. Tanrı kendi kendini düşünebildiğinden ilk akıldır. Varlıklar diğer akıllar ondan sonra gelir. Kitab-üş Şifa ve Kitab-ül Ülum adlı eserlerinde bu görüşlerini açıklar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.