IBM Nedir

29.11.2019
834
IBM Nedir

IBM International Business Machines adlı bilgisayar yapımında uzmanlaşmış ABD şirketinin kısaltımış adı. Kart delici makinelerin bulucusu Hermann Hollerith’in patentlerini işlemek ve geliştirmek üzere Thomas J. Watson tarafından 1911 yılında kuruldu.

Kısa zamanda iş hacmini büyüterek kendi alanında ABD ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden biri durumuna geldi. ABD’de bilgisayar makinelerinde birinci durumda olup Avrupa’da, Fransa, ingiltere, Almanya ve Italya’daki temsilci firmaları aracılığıyla bilgisayar piyasasının %60’nı denetler. iBM’in ABD dışındaki 100’den fazla şubesinin denetimi IBM World Trade Corporation adlı yan kuruluşu tarafından yürütülür.

Türkiye’de de 1938’den beri faaliyet gösteren ÎBM şirketi, hesap makineleri, elektrik yazı makineleri, bilgisayarlar, kartdelici makineler, fatura hesap makineleri, ayırıcılar, çizelge makineleri, kopya makineleri vb iş makineleri üretip pazarlar. Fortune dergisine göre 1981’de ABD’nin en büyük 8, dünyanın 11. şirketi olan ÎBM’in satışları toplam 26.213 milyon ABD doları, geliri ise 3.562 milyon ABD dolarını buluyordu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.