Mavi Akım Projesi Nedir

29.11.2019
1.285
Mavi Akım Projesi Nedir

Mavi Akım Projesi Samsun-Ankara Doğal Gaz İletim Hattı’nın yapılması ile 16 milyar m3/yıl Rus doğalgazının Karadeniz geçişli bir boru haltıyla Samsun’a ulaştırılması planlanmaktadır. 

Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti arasında 15 Aralık 1997 tarihinde imzalanan anlaşma ile Rus doğalgazının Karadeniz’den  geçirilerek Samsun’a çıkacak bir boru hattı ile Türkiye’ye sevki karar altına alınmıştır. Anlaşma, 1 Nisan 1998 tarihinde TBMM tarafından onaylanarak; 4357 sayı ile yasalaşmıştır. 

BOTAŞ ile VEP GAZEXPORT arasında, Rusya Federasyonu’ndan Karadeniz geçişli bir hat ile 16 milyar m3/yıl doğal gaz ithali için Doğal Gaz Alım-Satım Anlaşması, 15 Aralık 1997 tarihinde imzalanmıştır.

Projenin Türkiye bölümü olan 500 km.’lik Samsun-Ankara Doğal Gaz İletim Hattı’nda ise; detay dizayn ve mühendislik çalışmaları devam etmektedir. ÇED Raporu alınmıştır. Haymana-İkizce mevkiinde ana şantiye Kırıkkale ve Samsun’da diğer şantiyeler kurulmuş Çorum’da ise şantiye kurma çalışmaları devam etmektedir. Hat vanaları, pig istasyonları. çıkış vanalarının yerleri tespit edilmiştir. Yaklaşık 187 km. boru temini yapılmış 245 km. güzergah açılmış. 133 km. kaynak ve 98 km. boru indirme aktivitesi yapılmışlır.

Deniz geçişinin finansmanına ilişkin olarak, İtalyan ihracat sigorta kuruluşu SACE tarafından garanti edilmiş olan 1.13 Milyar ABD Doları tutarındaki kredinin Banco Commerziale Italiano, Medi Kreditta Centrale ve W. Deutche Landesbank’dan oluşan bankalar konsorsiyumu ile kredi sözleşmesi 11.04.2000 tarihinde Moskova’da imzalanmıştır. Kalan 600 milyon ABD Doları’ndan oluşan kısım, Japon ihracat sigorta kuruluşu CIBIK / MITI tarafından garanti edilmiş olup, ilgili doku­manlar 29.04.2000 tarihinde imzalanmıştır. Projenin deniz kısmına ait finansmanın 900 Milyon ABD Doları ise ENI/SNAM tarafından karşılanacaktır.

SAIPEM firmasının Karadeniz geçişi ile ilgili çalışmalarını 4-7 ay içinde tamamlaması öngörülmektedir. Deniz ve kara kısmında kullanılacak boruların tamamı sipariş edilmiştir. Kara kısmında inşaat çalışmaları 3 Şubat 2000 tarihinde Krasnadorda başlamıştır.

Kara bölümünde 373 km’lik boru hattı temini ve iki adet kompresör istasyonu JSC Stroytransgaz’a ihale edilmiştir. Stroytransgaz işin kısıtlı süre içerisinde gerçekleştirilebilmesi için alt yüklenicilere boru hattı kısımlarının dağıtımını yapmıştır. Buna göre Rusya’ daki kara kısmının KPO­ KP62 arasını Stavrapolotruboprovodstroy ve Volgogradslroygaz firmaları, KP56-KP160.7 arasını Yujtruboprovodstroy ve Nova firmaları. KP160.7-KP307.8 arasını Krasnodargazstroy, Lengazspedstroy ve Neftgazkroatstroy firmaları ve KP307.8-
 
KP373 arasını Zakneftgazstroy. Promete, Kubanineftgazstroy ve Zangas firmaları yapmaktadırlar.

Bu kısımda boru hattı ve kompresör istasyonlarının detay mühendislik çalışmaları tamamlanmış ve yapımcı firmalar mobilizasyonlarını tamamlayarak çalışma kamplarını kurmuş. borular sahaya gelmiş ve işe başlanmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.