Nüfus Cüzdanı Kayıp İşlemleri Nedir

Kimliğinizi Kaybettiğinizde Neler Yapmalısınız
Nüfus cüzdanınız kayıp olduğunda veya çalındığında sizin adınıza şirket açmaları veya kimliğinizi kullanarak yapılabilecekleri artık sorun değil nüfuz cüzdanınızın başına bir şey geldiğinde yapmanız gerekenleri adım adım anlatıyoruz. Nüfus cüzdanınız kaybolduğunda ilk yapmanız gereken nüfus müdürlüğüne bildirmek olacaktır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 5.3.2010 tarih ve 2010/1 sayılı Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesi ile kayıp ve çalıntı nüfus cüzdanının vergi dairesine bildirimi kaldırıldı. Nüfus müdürlüğüne bildirim yeterli olacak.

Genelgeye göre, vergi dairesine başvurarak:

Mükellefiyet tesisi yaptırmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti tabiyetindeki kişilerin, TC kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin ibraz ettikleri nüfus cüzdanının, mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kayıp veya çalıntı olup olmadığı sorgulanacak.

Yapılan yargılama sonucunda:

İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun tespit edilmesi halinde nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecek.

İbraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne, fotokopisi de yine bir yazı ile emniyet müdürlüklerine gönderilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.