Vites Boştayken Araba Benzin Yakarmı Nedir

Araç boştayken benzin yakarmı Dünyanın en pahalı yakıtı ülkemizde olduğundan otomobil kullanıcıları sürekli tasarruf etmek için yeni yöntemler geliştiriyorlar. Sürücülerin en çok başvurdukları yöntemlerden bir tanesi de rampa aşağıya giderken arabanın vitesini boşa atmak oluyor. Peki arabanın vitesini boşa alınca gerçektende yakıt tasarrufu sağlanıyor mu vitesi boşa almanın erhangi bir zararı var mı işte cevabı:

Araç aynı hızda ama vites boştayken bilgisayar yaklaşık 1.3 lt /100 km olarak gösteriyor fakat vitesteyken sıfır gösteriyor. Bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır? Kısaca belirtmek gerekirse yeni nesil araçlarda normal bir hızda ilerlerken ve araç vitesteyken gazı bırakınca yakıt tüketimi kesilir.

Yol bilgisayarının ölçümü kesmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Sadece yakıt tüketilmediğinden ekranda “0” görünür. Enjeksiyonlu motorların görev yaptığı araçlarda yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa yakıt kesme stratejisi devreye girer.

Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa alındığında motorayakıt girişi kesilmediğinden tüketim azda olsa devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağından otomobili durdurmak güçleşir.

Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi bir süreden sonra çalışmayacağı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şu notu düşerek değerlendirmemi bitireyim. Ön paneldeki yol ve araç bilgi ekranına yansıyan değerlerin yansımasında bir miktar gecikme olduğu da unutulmamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.