Diş Beyazlatma Yöntemleri Nedir

26.11.2019
769
Diş Beyazlatma Yöntemleri Nedir

Dişler Nasıl Beyazlar Dişinizi beyazlatmanın bazı yolları mevcut ancak toplum içerisinde yaygınlaşmış bazı yanlış bilgiler nedeni ile dişlerinize zarar verebilirsiniz. Dişlerinizi sağlıklı bir şekilde beyazlatmanın yolarlıda var yapmanız gereken ilk iş dişinizin rengini tespit etmek olmalıdır unutmayınız ki diş renginiz kendi doğal rengine ulaştığı zaman daha fazla beyazlatmak için temizlik dışında farklı müdahalelerde bulunulmalıdır.

Herkes kendi dişlerini beyaz olmasını ister özellikle reklamlarda diş macunu ve fırçası reklamlarında beyaz parlak dişler ön plana çıkartılır ancak herkesin diş rengi farklıdır. Öncelikle dişlerinize doğru bakım yapmalısınız ancak yanlış metotlar yüzünden dişlerinin beyaz olmasını isteyenler beyazlatmanın aksine dişlerine zarar veriyorlar. Çoğu kez doktora gitmek yerine kulaktan dolma bilgilerle hareket eden diş sorunu yaşayan kişiler karbonat, çamaşır suyu, deterjan gibi zararlı maddelerle dişlerini fırçalıyorlar buda beyazlatmak yerine daha fazla zarar veriyor.

1- SERT FIRÇA KULLANMAK VE SERT FIRÇALAMAK DAHA ÇOK BEYAZLATIR:

Sert diş fırçası kullanmak dişin minesine daha çok zarar verir ayrıca sert ve yanlış şekilde fırçalamak ise dişlerimizin aşınmasına ve hassasiyete sebep olabilir. İyi fırçalamak; fırçanın sertliğiyle değil, fırçalama tekniğiyle ilgilidir. Genellikle orta sertlikte diş fırçaları kullanılır. Çok sert fırçalar, dişleri aşındırabilir. Çok yumuşak fırçalar ise dişleri temizlemeyebilir.

2- DİŞ MACUNUNU FAZLA KULLANMAK DİŞLERİ ÇİZER:

Diş macununun miktarından çok içindeki granüllerin büyüklüğü önemlidir. Dişlerin mine tabakasının çizilmesi; macunun fazla kullanılmasıyla ilgili değil, kullanılan macunun granüllerinin büyük olmasıyla ilgilidir. O yüzden granülleri büyük olan macunların uzun süreli kullanımından kaçınılmalı. Önerimiz; fırçanın üzerine konulan macun miktarının ‘mercimek tanesi’ kadar olmasıdır.

3- ÇAMAŞIR SUYUYLA FIRÇALAMAK BEYAZLATIRMI?:

Çamaşır suyu ile dişleri fırçalamak kesinlikle çok sağlıksızdır; asla yapılmamalıdır! Çamaşır suyu, hem dişlerimizin yapısına hem de çevredeki ağız dokumuza zarar verebilir.

4- KARBONAT VE TUZLA FIRÇALAMAK BEYAZLATIR:

Karbonat ve tuz, büyük granüllü olduğu için dişin doğal yapısını zamanla bozup daha çok renkleşmelere neden olabilir. Bu nedenle özellikle uzun süre karbonat ve tuzla dişler fırçalanmamalıdır.

5- BEYAZLATMA DİŞLERİ DAHA ÇOK SARARTIR:

Dişleri beyazlatmak yani ‘bleaching’ aksine dişlerin rengini daha çok açmak için yapılır . Hekimin tavsiye ettiği gibi beslenirsek; yani beyazlatma süresince dişleri boyayacak (çay, kahve, kola, sigara vb.)maddelerden uzak durur ve rutin ağız bakımımızı yaparsak böyle bir durum söz konusu olmaz

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.