Abdülmelik Nedir

28.11.2019
562
Abdülmelik Nedir

 

ABDÜLMELİK, beşinci Emevî halife- sidir (646 – 705). Babası halife Mervan’ ın öldürülmesi özerine, İslâm devletinin hükümdarı oldu (685). önce, türlü türlü güçlüklerle uğraşmak zorunda kaldı. Mekke’de Abdullah bin Zübeyr çok daha önce kendisini halife ilân etmişti. İslâm ülkelerinin büyük bir bölümü onu halife tanıyordu. Çeşitli eyaletlerde çıkan ayaklanmalar sürüp gidiyordu. Alî taraftarlarını çevresinde toplayan Muhtar-el Sakafî de Küfe’ de ayaklandı ve Irak’ı eline geçirdi Abdullah bin Zübeyr, kendisine bağlı olan Irak’ı kurtarmak için buraya bir ordu gönderdi.

Muhtar-el Sakafî uzun süren bir savaştan sonra yenilerek öldürüldü Abdülmelik, böylece bir düşmanından kurtulmuş oldu. Abdülmelik, Irak üzerine yaptığı üçüncü seferde başarı sağlayarak burasını yönetimi altına aldı. Bundan sonra Haecac komutasında bir orduyu Abdullah bin Zübeyr üzerine gönderdi Haccaç, Müslümanların kutsal şehri olan Mekke’yi kuşattı. Buraya çekinmeden mancınıklarla taşlar attırdı. Abdullah bin Zübeyr, uzun bir süre yaptığı savunmadan sonra, bir çıkış sırasında öldürüldü.

Abdülmelik bütün İslâm ülkelerini yönetiminde topladıktan sonra, Anadolu, Kuzey Afrika ve Horasan üzerine ordular gönderdi. İslâm imparatorluğunda İran ve Doğu Roma (Bizans) paraları kullanılıyordu. Abdülmelik ilk olarak üzeri Arapça yazılı altın ve gümüş paralar bastırdı. Arapçayı resmi dil haline getirdi. Din bilginlerine büyük yetkiler tanıdı. Kendisi de dini görevlerini tam olarak yerine getirdi. Her bakımdan başarılı bir hükümdardı. Ölünce yerine oğlu I. Velid halife oldu.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.