Ahmet Muhtar Paşa Nedir

29.11.2019
606
Ahmet Muhtar Paşa Nedir

Ahmet Muhtar Paşa son-devrin tanınmış Osmanlı komutanların-dandır (1839 – 1918). Askeri okulları bitirdikten sonra, kurmay yüzbaşı olarak orduda göreve başladı. İlk başarısını Karadağ savaşında gösterdi. Abdütazi? İn Avrupa gezisine katıldı.

Yemen ve Asir çevresinde sağladığı başarı üzerine müşir oldu: buraya vali ve komutan atandı. Daha sonra Girit vali ve komutanı oldu. î87G"da Hersek ve Bosna’ da çıkan ayaklanmaları bastırdı. 1877 -1878 Osmanlı – Itus savasında büyük yararlıklar gösterdi; Rus ordularını, Doğu Anadolu’da arka -arkaya yenilgiye uğrattı. Tl. Abdülhamit, ona gazi unvanın; verdi.

Bundan sonra çok önemli görev lerde bulundu. 1892’de olağanüstü komiser olarak Mısır’a gönderildi. Burada uzun süre kaldı. İkinci Meşrutiyetten sonra İstanbul’a geldi ve emekli oldu. Balkan savaşından az önce sadrazam atandı. Bu görevden kısa bir sü re sonra ayrıldı. Gazi Ahmet Muhtar Paşa, cesur, sözünü esirgemez, düşüncesinde inatçı ve dindar bir kimse idi Çeşitli bilim dallan arasında en çok matematik ve astronomi ile uğraşmıştır Uluslararası saatin ve Milât takviminin kullanılmasını ileri sürmüştür. Da-rüşşafaka lisesinin kurucusudur. İstan bul’da ölmüştür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.