II. Ahmet Nedir

04.12.2019
468
II. Ahmet Nedir

II. Ahmet yirmi birinci Osmanlı padişahıdır (1643 – 1695). Suitan İbrahim’in oğludur. Annesi Muazzez Sultandır. Babası boğdurulduğu sırada henüz beş yaşını geçmişti. Ağabeyi IV. Mehmet’in kırk yılı geçen padişahlığı ve ondan sonra öteki kardeşi II. Süleyman’ın dört yıllık hükümdarlığı zamanında, sarayda kafes hayatı yaşadı.

1691 yılında padişah olduğu zaman yaşı elliye yaklaşmıştı. İyi bir eğitim görmemişti. Bu sırada, Osmanlı devleti, İkinci Viyana kuşatmasından sonraki savaşlarla uğraşıyordu. Büyükve-zir Köprülü Fazıl Mustafa Paşa, ordu Ue Avusturya seferine gitmekte idi. Macaristan’da Salankamen’de büyük bir Avusturya ordusu iie karşılaştı. Yapılan savaşta ordunun bozulur gibi olması üzerine. Fazıl Mustafa Paşa, bir atlı birliğin başında ileri atıldı. Fakat alnına gelen bir kurşunla şehit düştü. Ordu Belgrad’a çekildi. Avusturyalılar da yıpranmış ve çok kayıp vermiş olduklarından kesin bir sonuç alamadılar.

II. Ahmet’in, arka arkaya büyükve-zirliğe getirdiği kimseler başarı sağlayamadılar. Osmanlı devleti, savaş cephelerinde savunma yapmak zorunda kaldı. Lehlerin, Venediklilerin ve Avusturyalıların saldırıları önlenmeye çalışıldı. II. Ahmet, üç buçuk yıldan fazla padişahlığı zamanında önemli, bir sonuç alamadı. İmparatorluğu karışıklık içinde bırakarak öldü. Cenazesi Edirne’den İstanbul’a getirildi. Kanunî Suitan Süleyman’ın türbesine gömüldü.

II. Ahmet, şiirden ve musikiden hoşlanırdı. Çevresinin etkisi altında kalır, çok çabuk kızardı. Uzun süren şehzadeliği yüzünden sinirleri bozulmuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.