Ahilik Teşkilatı Nedir

04.12.2019
1.645
Ahilik Teşkilatı Nedir

Ahilik Anadolu Selçuklu devleti yıkıldığı sıralarda, sosyal düzeni korumak için kurulan bir örgüttür. Ahiliğin, Osmanlı devletinin kuruluşunda da önemli toîr rotu olmuştur. Aslında bu Örgüt kardeşlik anlamına gelen «Fü-tüvvet» adını taşıyordu.

Reislerine ahi (kardeş) deniliyordu. Ahiler, çok sıkı bir ahlâk disiplinine uyarlar, birbirlerine yardım ederlerdi. Hükümdar olmadığı zamanlarda ahi şeyhleri, onların görevlerini yerine getirirler, güvenliği sağlarlardı. XIV. yüzyılın başlarında Anadolu’yu dolaşan ünlü gezgin İbni Battuta, Anadolu’nun birçok şehrinde gördüğü ve Kardeş Yiğitler (Ahiyan-el-îityan) adını verdiği ahilerin zaviyelerinden söz eder. Köylere kadar yayılmış bu örgütün esası yardımlaşma ve topluluk düzenini korumakdi./

Bunların, yabancıları ağırlama, yedirme ve içirmede, eşkiyaları, kötülük yapanları yok etmede, dünyada benzerleri yoktu. Ahiler, akşama kadar kazandıklarını reislerine getirirlerdi. Bununla yiyecek, içecek alınır, konuklar ağırlanır, beraberce yenilir içilir, gecenin bir bölümü ayin ve sema ile geçirilirdi. Ahilerin kıyafetleri ayrı idi. Hırka, üzerine sarık sarılmış beyaz yünden bir külah ve mest şeklinde ayakkabı giyerlerdi. Kemerlerinde uzun bir saldırma taşırlardı. Yaptıkları işte. alışverişte ve kazançta dürüstlükten ayrılmazlardı. Ahilik ahlâkının dört önemli prensibi vardı:"

Güçlü ve üstün durumda iken affetmek: kızgın iken yumuşak davranmak; düşmana iyilik etmek; kendisi muhtaç iken bile başkasına vermek. Ahiliğe yeni girenler, hem ahi müridi, hem rle bir mesleğe çırak olurlardı. Kendilerine şalvar giydirilip, kuşak kuşatılırdı. Ahilik en çok esnaf örgütü arasında yayılmıştı. Çünkü o zaman, devlet otoritesi zayıflamış olduğundan, soygunculara karşı işyerlerini ve mallarını koruyabilmeleri için en çok esnafın birliğe ve korunmaya ihtiyacı vardı. Bu amaçla, silahlı, birlikler de kurulmuştu. Osman lılar, ilk zamanlarda ahilerden yararlanmışlardır. Osman Beyin kaymbaba-sı ve birçok silah arkadaşı bu örgütten di.

YORUMLAR

 1. mustafa dedi ki:

  Esnafların Piri enkısa anlamı

 2. dsafsdfsdfdf dedi ki:

  ahi teşkilatıyla ahilik teşkilatı aynı mı ki?

 3. Anonim dedi ki:

  Valla % 10 ununu yazdım :)

 4. sinem dedi ki:

  işime yaradı tşk

 5. alp dedi ki:

  teşekürlerr

 6. bertu dedi ki:

  teşşekkürler

 7. Anonim dedi ki:

  o kadar uzun ki keşke daha az yazsaydınız :P

 8. Anonim dedi ki:

  çok kısa bilgi