Hürrem Sultan Nedir

   28.11.2019
   678
   Hürrem Sultan Nedir

   Hürrem Sultan (ö. 1558), I. Süleyman (Kanuni)’nin eşi, padişah II. Selim’in annesi. Doğum yeri ve ailesi belli değildir. Rus asıllı olduğu söylenir. Avrupa tarihlerinde adı Roxelane olaTak geçer. Kırım Tatarlarınca tutsak edilip istanbul’da saraya cariye olarak satıldı. Güleryüzlü olduğu için Hurrem adı verildi. Güzelliğiyle I. Süleyman’ın dikkatini çekerek, en gözde eşi oldu.

   Valide Sultan’ın ölümünden (1533) sonra padişah ve devlet işleri üzerindeki etkinliği arttı. Padişah öldüğünde kendi çocuklarından birinin padişah olması amacıyla çalıştı. I. Süleyman’ın Şehzade Mustafa dışında Selim, Bayezid, Mehmet ve Cihangir adlı oğulları Hurrem Sultan’dan olmaydı.

   Hurrem Sultan, I. Süleyman’dan sonra yerine kendi oğullarından birinin geçmesi için değişik entrikalara girdi, öncelikle Şehzade Mustafa’nın padişah olmasını isteyen sadrazam ibrahim Paşa’nın Bağdat Se-feri’nden istanbul’a dönüşünde öldürülmesinde rol oynadı (1536).

   Sonra kubbe veziri daha sonra sadrazam olan Damadı Rüstem Paşa’nın yardımıyla Şehzade Mustafa hakkında çeşitli söylentiler çıkartarak 1533’te I. Süleyman’ın Iran seferi sırasında babasının emriyle boğdurulmasını sağladı. Böylece şehzadelik kendi oğullarına geçtiyse de, onların tahta çıkışını göremeden 1558’de öldü.

   Hurrem Sultan sağlığında, kendisi ve kızı Mihrimah Sultan adına İstanbul’da birçok imaret, medrese, cami, çeşme, hastane vb. yaptırdı. Bunlardan Haseki Hastanesi bugün de kullanılan bir kurumdur. Ayrıca Edirne’deki suyolları ve köprü de yaptırdığı eserler arasında sayılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.