Honduras Nedir

28.11.2019
473
Honduras Nedir

Honduras Orta Amerikada devlet. Yüzölçümü 112.088 km2. Nüfus 4.920.000.Honduras Başkenti Tegu-cigalpa.

Batıda Salvador ve Guatemala, doğuda Nikaragua ile çevrili bulunan Honduras, dağlık bir ülkedir ve alüvyonlu geniş bir ova ile antiller Denizi’ne açılır (Honduras Körfezi). Büyük Okya-nus’a ancak dar bir kara şeridi ile bağlıdır.

Ülkenin orta bülümünde derin vadilerle yarılmış genellikle volkanik bir dağ kütlesi yer alır. Tropikal iklim nedeniyle alçak eğilimlerde yoğun bir orman örtüsü görülür. Yükseklerde ise ılıman kuşak ormanları yer alır.

Ülkenin yüzölçümüne göre az olan nüfusunu (yoğunluk km^. başına 32 kişi) Kızılderili, Zenci ve ispanyolların karışımı olan Melezler oluşturur. Melezler yüksek kesimlerde. Zenciler ise Antiller denizi’ne bakan kıyı kesiminde toplanmıştır.

1839 yılında bağımsızlığına kavuşan Honduras’ın büyük ölüçüde muz üretimine dayanan ekonomisi çok uluslu Amerikan United Fruit Company’nin denetimi altındadır. Yüksek yerlerde yiyecek ürünlerinin yanı sıra sığır yetiştiriciliği ve kahve üretimi yapılır.

Ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra sürekli diktatörlük rejimiyle yönetilmiş, özellikle Tiburcio Carias döneminde (1933-1949) büyük karışıklıklara sahne olmuştur. 1979 yılında yapılan son hükümet darbesi sonucu 1980’de kurulan kurucu meclis demokratik yönetime geçmek için çalışmalar yapmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.