Hollanda Nedir

04.12.2019
602
Hollanda Nedir

Hollanda Batı Avrupa’da Kuzey denizi kıyısında devlet. Yüzölçümü 40.844 km*, Nüfus reyağı üretimi de buna bağlı olarak yüksektir. Ülke bu ürünlerin önemli bir bölümünü dışarıya satmakta, buna karşılık bir miktar buğday satm almaktadır.

Doğal kaynaklar zengin olmadığından sanayi için gerekli hammaddeler sürekli dışardan sağlanmaktadır. Çıkarılan taşkö-mürüne son yıllarda Gronin-gen’deki doğal gaz (yılda 90 milyar m3.) kaynakları eklenince ülkenin enerji durumu düzelmiş ve sanayi bir atılım kazanmıştır. Üretilen doğal gaz bir boru şebekesi ile tüm ülkeye ve bazı komşu ülkelere dağıtılmaktadır. Ancak, tüm bu olanakların yanısıra petrol ve daha birçok hammaddenin dışardan satın alınması gerekmektedir. Bununla birlikte hiç de küçümsenmeyecek bir sanayi varlığım sürdürmektedir.

Geleneksel fayans, halı ve elmas yontma sanayiine şimdi daha modern sanayi dalları eklenmiştir; Makine, tarım ve otomobil sanayii, aeronotik ve özellikle elektronik sanayii, kimya ve petrokimya sanayii, vb.

Hollanda Tarihi, Hollanda 1830da bağımsız bir krallık oluncaya dek Roma, Fransa, Avusturya, ispanya egemenliği altmda yaşadı. Ülke, günümüzde parlamenter monarşi ile yönetilmektedir. 1940-1945 yılları arasında Alman işgali altında kalan Hollanda, 2. Dünya Savaşı sonrasında tüm sömürgelerini yitirmiştir. Ülke günümüzde NATO Savunma Paktı ve Avrupa Ekonomik Topluluğuna üyedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.