Hans Holbein Nedir

26.11.2019
606
Hans Holbein Nedir

Hans Holbein (ö. 1543), Alman ressam. Babasının da adı aynı olduğundan daha çok Küçük Holbein adıyla anıldı. Babasının yanında yetişti. Düşünür Eras-mus’la olan dostluğu sanatçıyı derinden etkiledi.

Yaşamının önemli bölümünü 1526’da gittiği Londra’da geçirdi. Almanya’da bütünüyle dini konuları işlerken ingiltere’de portre türünde eserler verdi. 1536’da kral VIII. Henry’nin korumasına girerek ingiliz sarayının ressamı durumuna gelen Holbein, sarayın bütün ileri gelenlerinin portrelerini yaptı. Yağlı boyalarını tahta üzerine çalışan sanatçıdan günümüze çok sayıda gravür de kaldı.

Kişiliği yansıtmadaki ustalığı ve titiz işçiliğiyle, portre türünün büyük ustaları arasında yer alan Holbein, bir veba salgınında öldü. Erasmus’un Deliliğe Övgü Kitabı ve Luther’in İncil’i resimlediği kitaplar arasındadır. Basel’deki Dans Evi süslemeleri de sanatçıya aittir.

Hans Holbein Eserlerinden Başlıcaları: Rotterdamlı Erasmus (1523, aynı adlı iki ayrı resim), Sir Thomas More ve Ailesi (1528), Elçiler (1533), VIII. Henry’nin Portresi (1536).

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.