Hokey Nedir

28.11.2019
523
Hokey Nedir

Hokey iki takım arasında bir ucu kıvrık sopalarla oynanan bir top oyunudur. Çim alanda, buz üzerinde ve pist üzerinde olmak üzçre üç değişik türü vardır. Oyunda bir ucu kıvrık bir sopanın kullanılması, her üç hokey türünün ortak özelliğini oluşturur.

Oyunun genel amacı, sopaları ustaca kullanarak topun (ya da diskin) rakip kaleye sokulması olarak özetlenebelir. Üç hokey türü, üzerinde oyunun oynandığı alanın özelliğine ve bu alan üzerinde oyuncuların ayakla ya da buz pateni ya da tekerlekli patenle oynamalarına göre birbirlerinden ayrılır. Oyunun hızı da oyuncuların patenli olup olmamalarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Hokey türleri, tarihlerine Ae uygulandıkları ülkelere göre de birbirlerinden ayrılırlar, örneğin çim hokeyi Hindistan ve Pakistan’ın ulusal sporlarıdır; buz hokeyi, Avrupa ve Amerika’nın dağlık kuzey yörelerinde yaygındır.

Tekerlekli patenler üzerinde oynanan hokey ise Iber yarımadasıyla italya’da oynanır. Hokey adının nereden kaynaklandığı konusu tam bir açıklığa kavuşmamıştır. Yalnız ilk olarak 1527 yılında irlanda’da resmi bir duyuruyla hokeyin oynanmasının yasaklandığı bilinmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.