Hiyeroglif Yazı Nedir

   04.12.2019
   1.301
   Hiyeroglif Yazı Nedir

   Hiyeroglif Yazı Eski Mısırlılar’ın 700’ü aşkın şekilden oluşan resim yazısına Yunanlılar’m verdiği kutsal yazı. anlamındaki ad. Günümüzde resimler, şekiller kullanılarak oluşturulan her tür tarihsel yazıya hiyeroglif denir.

   Mısırlılar dışında, Hititler, Mayalar ve daha başka bazı tarihsel topluluklar da hiyeroglif kullanmışlardır. Mısırlılar yazı yazmaya ilk başladıkları zaman düşüncelerini, duygularını açıklayabilmek için akıllarına gelen nesnelerin basit birer şeklini çizerlerdi. Hiyeroglif geliştikçe, çizilen resimler yalnızca resimde görülen nesneyi değil, onun admı söylerken ağzından çıkan heceyi de belirtmeye başladı. Böylece somut varlıkların yanında, soyut düşünceler de açıklanabiliyordu.

   MÖ IV bin yılından sonra çizilen biçimle, anlatılmak istenen olayın görünürde bir ilgisi kalmıyordu. Hiyeroglifin gelişmesindeki üçüncü evrede ise günümüzde kullanılan alfabelerin öncüsü olan ve dildeki sesleri gösteren yirmi dört biçimlik bir yazı düzeni kuruldu. Mısır hiyerogliflerini okumayı Champollion ve öğrencileri başardı.

   YORUMLAR

   1. selin dedi ki:

    çok güzel çokta ihtiyacım vardı

   2. selin dedi ki:

    çok yardımc oldunuz bu benim sosyal proje ödevimdi.