Hirohito Nedir

   03.12.2019
   788
   Hirohito Nedir

   Hirohito (1901-1989), Japon İmparatoru. İmparator Yaşihito ile İmparatoriçe Sadako’nun büyük oğludur. Soylular okulu Gakuşuin’i bitirdi (1914). Rus-Japon savaşında ünlü komutan Kont Manesuke Nogi’nin yanında bulundu.

   Japonya dışına çıkan ilk imparatorluk üyesi olarak bir süre Avrupa’ya gitti (1921). 124. Japon imparatoru olarak babasının yerine tahta geçti. (1926). MÖ. 660’dan bu yana saltanat süren Zimmu-Tenno (Güneş Tanrı’nın Oğulları) hanedanının devamını sağladı.

   1929 ekonomik bunalımı ülkesini etkiledi. II. Dünyâ Savaşı’na yol açan genişleme yanlısı milliyetçi ve militarist bir politika güttü, içerde de, liberal politikacılara suikastler yapıldı ve yönetim askerleşti. 1932’de Mançurya’yı Çin’den ayırıp bu ülkede kukla bir imparatorluk kurması, imparatoru Kong-Teh’i seçmesi, Çin’de Şan-gay meydan savaşıyla başlattığı fetihleri sürdürmesi, ingiltere ile ABD’yi endişelendirdi.

   Mart 1933’de Milletler Cemiyeti’nden çekildi ve 1937’de Çin’e resmen savaş açtı. 7 Aralık 1941’de Pearl Harbour baskınıyla Japonca’yı Nazi Almanyası’nm yamn-üa savaşa soktu. Japon silahlı kuvvetleri kısa sürede Müttefiklerin elinde bulunan Endonezya’yı, Çin’in önemli bir bölümünü, Filipinleri, Çin Hindi’ni ve Birmanya’yı aldı.

   Ancak ABD’-nin 6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya, üç gün sonra da Nagasa-ki’ye attığı iki atom bombasından sonra teslim oldu. Hi-rohito işgal kuvvetlerinin zoruyla, halkının önüne çıkarak tanrısal güçlerden yoksun olduğunu resmen açıkladı ve anayasaya dayalı bir yönetim kurulmasını kabul etti. 1946’dan sonra imparator Hirohito ile ailesinin Japonya’daki egemenliği simgesel biçimde sürdü.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.