Hipofiz Bezi Nedir

28.11.2019
880
Hipofiz Bezi Nedir

Hipofiz Bezi beynin alt kısmında bulunan ve vücutta önemli rolü olan içsalgı bezi. Pitüiter bez de denir. Bezelye tanesi büyük-lüğündedir ve Infundibulum denen bir sapçıkla arabeyne bağlıdır.

Üç lobu vardır: ön lop bez yapısında, ara ve arka lop sinir yapısındadır, ön lop tümü protein ya da glikoprotein yapısında ve yönetici bir dizi hormon salgılar. Tiroit, böbreküstü bezi, erbezi, yumurtalık gibi içsalgı bezlerinin çalışmasını ve gerekli hormonları sagılamalarını hipo-fiz hormonları sağlar.

Hipofiz ön lobunun bu amaçla salgıladığı başlıca altı hormon; fo-likül uyaran hormon, yumurtalık uyaran hormon (gonadotropik hormon), süt üretim hormonu, böbrek üstü bezini uyaran hormon (adrenokortikotropik hormon, tiroit uyaran hormon (ti-rotropik hormon), büyüme hormonudur.

Omurgalı tüm hayvanların hipofiz bezi vardır. Büyüme hormonunun çocukluk sırasında gerektiğinden çok salgılanması aşırı büyüme (hipofiz devi), hormonun gerektiğinden az salgılanması da küçük kalmaya (hipofiz cücesi) neden olur.

YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    kısa net anlaşılır teşekkürler işime yaradı