Hırvatistan Nedir

   29.11.2019
   579
   Hırvatistan Nedir

   Hırvatistan Yugoslavya’da federe cumhuriyet. Yüzölçümü 56 538 km2, Nüfusu 4.470.000, Hırvatistan Başkenti Zagrep. Federe Cumhuriyetin batısında Slovenya, doğusunda Voyvadina ve Bosna-Hersek, kuzeyinde Macaristan, güneyinde Adriyatik Denizi yer alır.

   Sava, Tuna ve Drava arasındaki Aşağı Hırvatistan bozkır görünümünde olmasına karşm, batıdaki Yukarı Hırvatistan dağlıktır. Bol yağış alan bu bölgede iklim serttir. Adriyatik kıyıla-rındaysa Akdeniz iklimi görülür. Hırvatistan, Sırbistan ile birlikte Yugoslavya’nın en zengin cumhuriyetidir.

   Başlıca üretimi tahıl, hidroelektrik, petrol işlenmiş çeşitli sanayi ürünleridir (tekstil, besin, kimya). Sanayi, ülkenin ikinci büyük kenti olan Zagrep’te ve limanlarda (özellikle Rijeka) yoğundur. Akdeniz kıyısındaki kentler (Split, Du-brovnik, vb.) önemli sayıda turist çekmektedir.

   ilk bağımsız Hırvat Devleti 10. yüzyılda bir krallık olarak ortaya çıkmıştır. Sonra 12. yüzyılın başlarında Macar Krallı-ğı’na, 16. yüzyıldan itibaren de doğrudan doğruya Avusturya’ya bağlanan Hırvatistan 1918’de kurulan Yugoslavya Krallığı içinde yer almıştır, ikinci Dünya Savaşı sırasında bir faşist özerk Hırvat hükümeti kurulmuşsa da (1941-1945) savaş sonrasında federe cumhuriyet olarak günümüzdeki yönetim biçimini almıştır.

   Ancak federal cumhuriyetin bünyesinde Sırp-Hırvat çekişmesi yeniden canlanma eğilimi göstermekte, zaman zaman Hırvat milliyetçi kıpırdanışları görülmektedir. Özellikle son yıllarda yurt dışında yaşayan bazı Hırvat milliyetçileri Yugoslavya’nın değişik ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerini basarak seslerim duyurmaya çalışmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.