Herakles Nedir

03.12.2019
295
Herakles Nedir

Herakles Yunan mitolojisinde tanrı katma çıkarılan kahraman. Roma’ya Hercules (Her-kül) adıyla geçen Heakles, Gıl-gamış’ı (Mezopotamya) ve Mel-kart’ı (Finike) anımsatır. Yunan halkının yiğitlik anlayışını simgeler.

Hem ulusal kahraman, hem de Yunanlılar’ın atası sayılır. Babası Zeus, annesi ise Per-seus soyundan ölümlü bir insan olan Alkamene’diı. Mera, Zeus’un isteğiyle Perseus’laıdan doğacak ilk çocuğa insanlar üzerinde egemenlik vaadeder. Ama Alka-mene’yi kıskanan Hera, Hera-kles’in doğumunu geciktirip, önce Eurystheus’un doğmasını sağlar.

Bununla da kalmaz He-rakles ile ikizi İphikles’m beşiğine yılan gönderir. Yılanları eliyle boğan Herakles’in gücü herkesi şaşırtır. Hera dışındaki tanrılar ve insanlar iyi bir eğitim görmesi için çalışırlar. Gençliği serüvenlerle geçer. Thespios’un kızlarıyla evlenir; elli tane oğlu olur. Ardından Thebai kralının kızı Megara’yla evlenir ve yine bir sürü çocuk sahibi olur. Ama Hera’nın başına doladığı bir cinnet sonucunda tüm çocuklarını öldürür. Suçluluk duygusuyla kıvranan Herakles’e bir bilici aracılığıyla Hera haber gönderir ve Eurystheus’un kölesi olarak çalışmasını ister. 12 yıl sürecek olan bu hizmette 12 çetin işi başarabilirse ölümsüzlüğe kavuşacaktır.

Böylece Herakles’in trajik serüveni çılgın bir tempoyla sürer:

1- Nemea aslanını boğar, 
2- Lerna ejderinin kafalarını birer birer koparır, 
3-Erymanthos yaban domuzunu yakalar, 
4- Altın boynuzlu Kyre-neia geyiğini sırtına vurup Eu-rystheus’a götürür, 
5- Stymp gölündeki canavar kuşları ok.arıyla öldürür, 
6- Augios’ın ahırlarını ırmakların yolunu değiştirererk temizler, 
7- Kudu-ran Girit boğasını boynuzlarından yakalayıp Yunanistan’a götürür, 
8- Diomedes’in et yiyen atlarını ehlileştirir, 
9- Amazon’lar kraliçesi Hippelyte’mn büyülü kemerini kaçırır, 
10-Okeanos ırmağının ötesinden Geryoneus’un sürülerini getirir,
11- Batı ülkesindeki kızların büyülü altın elmalarım elde eder,
12- Ölüler ülkesi Hades’e giderek Kerberos köpeğini kaçırır ve Theseus’u kurtarır. Böylece Herakles’in 12 işi tamamlanır, ama acılı serüvenler sürer, ölümsüzlüğü ise tam ateşler içinde yanıp ölürken elde eder.

Bu ölüm isa’nın çarmıha gerilince dirilişini anımsatır. Zeus onu Olympos’si kaçırıp Hebe’yle evlendirir. Herakles adına sonradan kurulan tapınaklarda insana tapımın başlıca örneklerinden biri gerçekleştirildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.