VIII. Henry Nedir

VIII. Henry (1491-1547), ingiltere ve İrlanda kralı. VII. Henry’nin oğludur. 1509’da tahta çıktı ve ağabeyinin dul eşi Ara-gon prensesi Catherine’le evlendi. Fransa’ya karşı olan geleneksel ingiliz politikasını sürdürdü ve kaympederi Charles Quint’in kurduğu Kutsal Ittifak’a girdi (1511-1514). 1527’ye dek İmparator Charles Quint’in bağlaşığı olarak kalan ingiltere, bu tarihten başlayarak Fransa’nın yanında ispanya’ya karşı cephe aldı.

Hanedanım sürdürmek için bir erkek çocuk isteyen VIII. Henry, Aragon prensesi Cathe-rine’i 1529’da boşamak ne Anne Boleyn’le evlenmek istedi. An-cak Charleş Quint’ten çeki.ıer. Papa VII Clement buna karşı çıktı. Bunu vesile eden VIII. Henry, Papalık ile ingiltere arasında varolan çatışmayı İngiliz Ulusal Kilisesi’ni (Anglican) kurarak noktaladı (1531).

Avrupa’da gelişen burjuvazinin kato-lik kilisesine karşı yürüttüğü reform hareketine katıldı. 1535′-de Galler ülkesini topraklarına katan VIII. Henry, 1541’de çıktığı irlanda seferinden sonra irlanda Kralı sanım da aldı. 1536’da idam ettirdiği ikinci eşi Anne Boleyn’in üzerine leanne Seymour’u aldı; onu Cleces prensesi Anne izledi.

Beşinci karısı olan Catherine Hovvard’ı da 1542’de idam ettirdi ve Catherine Parr’le altıncı evliliğini yaptı. Vm. Henry, ülkede etkin bir otorite kurdu. Krallık topraklarının ucuz fiyatlarla tüccarlara satılması sonucu, bu toprakların fiyatlarının artmasıyla tücarların elinde ileride sanayi sermayesine dönüşecek büyük bir birikim toplandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.