Ernest Hemingway Nedir

Ernest Hemingway (1898-1961), ABD’li romancı. Bir doktorun oğluydu. Ortaöğrenimden sonra Kansas City Star gazetesinde muhabir olarak çalışmaya başladı (1917). I. Dünya Sava-şı’nın sonlarına doğru gönüllü cankurtaran olarak italya cephesine gönderildi.

Ulusal Kurtuluş Savaşı sırasında Türkiye’ye de muhabir olarak geldi. Savaştan sonra Paris’e yerleşerek kentin kültür hayatına girdi. Bu çevreyi yergili bir dille betimlediği Güneş de Doğar (The sun Also Rises, 1926) adlı romanıyla tanındı. Sonraki yıllarda ispanya’ya, Afrika’ya geziler yaptı. Buraları konu alan romanlar yazdı, ispanya Iç Savaşı’na ve II. Dünya Savaşı’na savaş muhabiri olarak katıldı.

Savaştan sonra Küba’ya yerleşti, gezilerini ise sürdürdü. 2 Temmuz 1961’de Idaho’da Sun Valley’deki evinde intihar etti. 1953’te Pu-litzer, 1954’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Hemingway yarattığı yalın ama derinlikli diliyle çağdaş edebiyatın en : remli yazarlarından biri sayıldı Avrupa ve ABD düzyazısını : = ::r.den etkiledi. Hemen tüm ere çevrilen eserlerinden çizgi filme çekildi.

Ernest Hemingway Başlıca eserler : Silahlara Veda (A Farewell to Attt-s, 1929); Death in the Afterno:n Öğleden Sonra Ölüm, 1932); Afrika’nın Yeşil Tepeleri (Green HiIIs of Africa, 1936); Çanlar Kimin İçin Çalıyor (For Whom the Bell Tolls, 1940); İhtiyar Adam ve Deniz (The Old Man and the Sea, 1952).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.