Helyum Nedir

Helyum periyodik tabloda soygazlar grubunda yer alan element. Hidrojen dışındaki tüm elementlerden daha hafif olan helyum, renksiz, kokusuz ve tadı olmayan bir elementtir. 2 proton ve 2 nötrondan oluşan çekirdeği alfa taneciğinden başka birşey değildir.

Güneş ve yıldızların ana bileşenlerin-dendir. Başlıca helyum kaynağı doğal gazdır, ilk kez bulunduğunda Güneşteki yeni bir element olduğu düşünülen helyum {güneşten gelen anlamında) adı verildi (1895) Daha sonra yapılan araştırmalar da havada 1/ 200.000 oranında helyuma rastlandı. Havadan üç aşamalı işlemden sonra elde edilir.

Oksijeni alman azot (atmosfer azotu), kızgın lityum ve kalsiyum üzerinden geçirilince asal gazlar bulunur. Asal gazlar sıvılaş-tırılarak, neon ile birlikte helyum elde edilir. -190°C’ta, aktif kömürdeki soğurma farkından yararlanılarak neondan ayrılır. Helyum hidrojene göre daha yoğun olmakla birlikte, yanma ve patlama tehlikesi göstermediğinden balonculukta kullanılır.

Ayrıca, solunumu kolaylaştırıcı etkisi yüzünden tıpta; gazlı ley-zer yapımında, derin dalışlarda dalgıç tüplerinin içinde oksijenle birlikte helyum da kullanılır. Sıvı yakıtlı roketlerde yakıt tanklarına basınç sağlamak üzere yine helyum konur. Sıvı helyumun (He4), He I ve He II olmak üzere iki türü vardır. He I; 2,18°K sıcaklığın altında He H’ye dönüşür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.