Helsinki Nedir

29.11.2019
554
Helsinki Nedir

Helsinki Finlandiya’nın başkenti. Finlandiya körfezinde bir yarımada kıyısında yeralan ve birçok adayı kaplayan Helsinki’nin nüfusu 487.749 (1985). Ülkenin ekonomik, kültürel ve yönetsel merkezi olan kent, İsveç kralı Gustav Vasa tarafından 1550’de kuruldu.

1700-1721 yıllarında Rusya’ya karşı yapılan ikinci Kuzey Savaşı sonunda Büyük Petro’nun eline geçti. 1812’de Turku kentinin yerine Büyük Finlandiya dukalığının başkenti olunca önem kazandı. Daha sonra da Finlandiya Cumhuriyeti’nin başkenti oldu. Kent SSCB-Fin Savaşı’nda ve II. Dünya Savaşı’nda büyük zarar gördü.

Bugün Kuzey Avrupa’nın en modem ve en görkemli kentlerinden biri olan Helsinki aynı zamanda ülkenin önde gelen dışalım ve dışsatım limanıdır. Bunun yanısıra kentte tersaneler, demir, çelik, makine, boya ve tekstil sanayileri gelişti. Müzeleri, üniversiteleri, sanatsal etkinliğiyle kültürel bakımından da canlı olan kentte XIX. yy’in ilk yarısında mimar J. K. Engel tarafından yapılan kiliseler, parlamento binası ve öteki yapılar birer anıt niteliği taşır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.