Heinrich Heine Nedir

Heinrich Heine (1797-1856), Alman şair ve yazar. Yoksul bir Yahudi ailesinin oğluydu. Bonn, Göttingen ve Berlin üniversitelerinde hukuk öğrenimi gördü. Romantizme yakınlık duydu ve Hegel’in düşüncelerinden etkilendi.

1821’den başlayarak şiirler ve yazılar yayımladı. 1823′-de Hamburg’da yeğeni Teresa’ya âşık oldu. Karşılık bulamayınca acı dolu şiiler yazdı. Siyasal görüşleri nedeniyle baskılara uğraması sonucu 1830’da Fransa’ya giderek Paris’e yerleşti. Fransız kültür yaşamına katılarak Fransız ve Alman aydınları arasında bir yakınlaşma sağlamaya çalıştı.

Yaşamının son dönemlerinde Kari Marks’la yakın dost oldu. Marks’ın görüşleri etkisinde şiirler yazarak bunları Zeitgedichte (Çağın Şiirleri) adıyla yayımladı. Romantizmden gerçekliğe geçiş yıllarının en önemli şairlerinden olan Heine’nin şiirleri, duygu coşkunluğunun yanısıra, düşünsel ve siyasal yoğunluk ve yergi öğeleri de taşır.

Heinrich Heine eserlerinden başlıcaları: Şiir: Şarkılar Ki-tabı (Das Buch der Liede, 1&27); Neue Gedichte (Yeni Şiirler, 1844); Romanzero (1851). Gezi: Reisebilder (Gezi Tabloları, 4 cilt, 1826-1831).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.