Hazar Denizi Nedir

   27.11.2019
   588
   Hazar Denizi Nedir

   Hazar Denizi Batı Asya’da dünyanın en büyük iç denizi. Yüzölçümü 371.800 km2. Ural Dağları’nın güneybatısında yer alan Hazar denizi doğuda ve kuzeyde SSCB, güney ve güneybatıda ise iran’la çevrilidir.

   Okyanus düzeyinden 28 m daha aşağıda bulunan Hazar Deni-zi’nin derinliği güneyde Elbruz Dağları önünde 1.000 m’yi bulur. Denizi besleyen en önemli akarsu yılda 300.000 m3 su taşıyan Volga ırmağıdır. Bunun dışında Ural, Emba, Kuma, Terek, Kura ırmakları da Hazar’a dökülür. Ne ki bu ırmaklarda görülen buharlaşma nedeniyle denizin su düzeyi gitgide düşmektedir.

   Bu iç denizin zamanla yok olması bölgede büyük iklim değişikliklerine yol açacağından bugün su yitiminin önlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Öte yandan buharlaşma nedeniyle % 14 dolayındaki tuzluluk oranı Kara-boğaz’da % 20’yi bulur. Hazar Denizi’nin diplerinde yaşam belirtisi azdır. Hayvan topluluklarına su yüzeyine yakın kesimlerde rastlanır. Denizin önde gelen ekonomik etkinliklerini, som balığı ve özellikle havyar elde edilen mersin balığı avcılığı oluşturur.

   Ne ki çevresindeki kentlerin, sanayi tesislerinin ve barajların neden olduğu, su kirliliğine, su düzeyindeki sürekli düşüş de eklenince son yıllarda deniz ürünlerinde belirgin bir azalma saptandı. Hazar Denizi’nin doğu * kıyılarında önemli yerleşim merkezleri yoktur. Batı kıyısındaki Bakü büyük bir petrol üretim merkezidir. Volga ırmağı ağzında yer alan Astrakhon kentinde balık konserve fabrikaları vardır. Hazar Denizi’nde ulaşım ve taşımacılık ağı, orta tonajda tankerler ve küçük yolcu gemilerinden oluşur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.