Havalimanı Nedir

04.12.2019
773
Havalimanı Nedir

Havalimanı, hava ulaştırmasının yapıldığı merkezlerdir. Yeryüzünün çeşitli bölgelerindeki hava limanlarından her yıl, yaklaşık yediytiz milyon yolcu geçmektedir. Bu sayının Avrupa nüfusunun tümüne eşit olması, hava ulaştırması olayının boyutları konusunda yeterli bir fikir verebilir.

Oysa 1919 yılı istatistiklerine göre, uçak yolcusu sayısı bütün yıl boyunca beş bin dolayların-daydı. Bu sayı günümüzde tek bir hava limanından bir saatte geçen uçak yolcusuna eşittir. Büyük bir düzlükteki bir barakadan oluşan ilkel hava alanları, kısa bir süre içinde günümüzün ulusal, uluslararası ve kıtalararası dev hava limanlarına dönüşmüştür.

Ulusal hava limanı, aynı ülke içindeki merkezler arasında ulaşımı sağlayan, diğer bir deyişle iç hatlara ayrılan uçakların yararlandığı hava limanlarıdır. Uluslararası hava limanları aynı anakara, ya da birbirine yakın anakaralar arasında ulaşım sağlayan hava limanlarını kapsar.

Birbirinden çok uzak anakaralar arasında, bir rota üzerinde kesintisiz uçan büyük uçakların yararlandıkları hava limanlan ise kıtalararası hava limanlarını oluşturur. Hava limanlarının boyutları, ait oldukları gruba göre değişiklikler gösterir. Ama yolcular için ayrılmış yolcu salonları bölümüyle, uçaklara yer hizmeti veren her türlü donanımı içeren pist, her hava limanının vazgeçilmeyen iki temel öğesidir.

YORUMLAR

  1. ilayda dedi ki:

    bence resim de konulmalıydı