Hava Nedir

26.11.2019
990
Hava Nedir

Hava yeryüzünü kaplayan ve bütün canlılarla bitkilerin solunumuna yarayan renksiz, kokusuz gaz karışımıdır. Hava, yaklaşık olarak bir birim oksijen ve dört birim azottan oluşur, içinde az miktarda karbonik asit, su buharı ve asal gazlar bulunur. Bir kâğıt parçası havada bırakalacak olursa, sanki görülmeyen iplerle yönetiliyor-muşcasına yavaş yavaş ve dalgalanarak yere düşer.

Oysa kâğıt kadar hafif olan bir masa tenisi topu, dümdüz, hiç dalgalanmadan, hızla yere düşer, iki olay arasındaki fark, tıpkı başka olaylarda olduğu gibi, havanın varlığına bağlıdır. Kâğıdın yüzeyi büyük olduğundan, havayı oluşturan ve gözle görülmeyen parçacıklar tarafından yavaşlatılır. Masa tenisi topunun ise biçimi değişik ve yüzey’ı küçük olduğundan, hava parçacıklarının direncinin etkisinde kalmaz.

Havanın varlığı, çeşitli fiziksel gerçeklikleri değiştirir. Hava yokken boşlukta yalnızca aynı ağırlığa sahip olan kâğıt parçası ve top değil, fakat ağırlıkları çok değişik olan bir tüy ve bir tuğla parçası da aynı hızla yere düşerler. Gerçekten de yerçekimi etkisiyle cisimlerin düşme yasası, ancak boşlukta kusursuz olarak kendini gösterme olanağını bulur. Hava başka olaylara da neden olur.

Dünyada hava olmasaydı, atmosfer de olmayacağından gökyüzü kapkara görünecek ve yıldızlar gündezleri de fark edilecekti. Dünya’nın yüzeyi Ay’ın yüzeyi gibi olacaktı (Ay’da atmosfer yoktur). Dünya’da ne yaşam, ne bitkiler, ne de hayvanlar olacaktı. Yeryüzü çorak ve sessiz bir görünüme bürünecekti. Sessizliğin nedeni sesin boşlukta varolmayışıdır. Ses dalgaları yayılmaları için hava titreşimlerine (ya da maddesel bir ortama) gereksinim duyarlar. Hava olmasaydı birkaç adım ötede atılan bir topun gürültüsü de duyulmazdı.

Buna karşılık cletro-manyetik dalgalar hem havada, hem de boşlukta yayılırlar. Işık ve elektromanyetik dalgalar üzerinde yol alan radyo sinyalleri, atmosferde ve boşlukta aynı kolaylıkla yayılırlar. Havada ışık ışınları bir takım girişimlere uğrarlar. (Girişim, bir kaynaktan yayınlanan ışınların ayrı evreleri dolayısıyla ortaya çıkan etkileşimdir). Bu yüzden gündüz gökyüzü mavi, Güneş batarken ise kırmızı görülür. Gökkuşağı ve ılgım da ışık ve hava oyunlarıdır.

YORUMLAR

  1. emine oyuk taş dedi ki:

    çoook güüzel