Hareket Nedir

28.11.2019
1.824
Hareket Nedir

Hareket, bir cismin sabit bir noktaya göre yerini ya da durumunun değişmesidir. Havada dalgalanarak düşen bir yaprak ya da gökyüzünde kayan bir yıldız günlük yaşamda karşılaşılan sayısız hareket örneklerinden ikisidir.

Dikkatle incelenecek olursa, birbirinin aynı iki cismin ya da iki hareketin olmadığı görülür. Bu nedenle genel olarak hareketten söz ederken, bazı basitleştirmeler ve soyutlamalar yapmak zorunludur, örneğin ele alman cisim ister bir insan, ister cansız bir madde olsun, ister büyük, ister küçük olsun yalnızca maddesel bir nokta olarak ele alınır.

Başvuru sistemi: Konuya girmeden önce hareket kavramının tanımını yapmak ve hareketsiz bir noktayla hareketli bir nokta arasındaki farkı belirtmek gerekir. Hareketsiz bir nokta daima aynı durumdadır. Hareketli bir noktaysa daima yer değiştirir; yani zamanla konumu değişir. Fakat gene de bu özellik hareket kavramını açıklamaya yetmez.

Bir cismin dinginlik ya da hareket hali, bu halin gözlendiği başvuru sisteminin seçimine bağlıdır, örneğin yol almakta olan bir trenin kompartımanında oturan bir yolcu, trene göre hareketsizdir; ama bu yolcu toprağa göre hareket halindedir. Bu göreceli durumu çözüme bağlamak için Dünya’nm yüzeyi başvuru sistemi olarak ele alınır.

Hızlar ve yer değiştirmeler bu başvuru sistemine göre değerlendirilir. Fakat Dünya’nm kendi çevresinde ve Güneş’in çevresinde döndüğü, Güneş’in ise galaksi merkezi etrafında geniş bir yörünge çizdiği düşünülecek olursa. Dünyanın sadece kolaylık olsun diye bir başvuru sistemi olarak seçildiği anlaşılır. Yani başka bir başvuru sistemine göre Dünya’nm bir üstünlüğü yoktur.

Çeşitli hareketler: Değişik hareket türlerini birbirlerinden ayırt etmek için hareket eden bir cismin hareket boyunca uzayda izlediği varsayılan kesintisiz yol incelenir. Bu açıdan ele alınınca hareket düzgün doğrusal, dairesel, eliptik, parabolik, sarmal ya da yolun biçimi basit bir geometrik eğriye uymadığı zaman düzgün olmayan hareket olabilir. Üzerinde durulması gereken çok önemli bir durum daha vardır.

Bazı koşullarda cisim hızlanır ya da yavaşlar. Kimi zaman da hareket son derece düzenli olup, cisim eşit zaman aralıklarında daima aynı yolu aşar. Bu son durumda hareket düzgün doğrusaldır. Doğada düzgün doğrusal hareketin çeşitli örneklerine rastlanır. Saniyede 300 bin kilometre sabit bir hızla yol alan ışık; havada saniyede yaklaşık olarak 300 metrelik bir hızla yayılan ses; yeryüzü kabuğunu ya da kozmik uzayda hareket eden yıldızları ve galaksileri aşan sismik dalgalar düzgün doğrusal hareket örnekleridir.

YORUMLAR

 1. esmanur dedi ki:

  gerçekten çok işime yaradaı ama biraz kısa olsaydı iyiydi

 2. GaLaTaSaRaY dedi ki:

  ÖdEvİm VaRdI YaPtIm TşK

  1. sedam dedi ki:

   valla çok işime yaradı ama kısa qmk :( :(

 3. saol benim bi ödevim vardı çok yardımcı oldu dedi ki:

  saol benim bi ödevim vardı çok yardımcı oldu

 4. Batın KIVRAK dedi ki:

  SAOL YA ÇOK İİ TAMDA ÖDEVİM VARDI EYVALLAH!!!!!

 5. esma dedi ki:

  valla çok isime yaradı tam da ödevim vardı…ama keşke biraz kısa olsaydı

 6. sinemm dedi ki:

  guzel olmuş tesekurler sayenizde özet defterime bu konuyu yazabildimmmm teş.

 7. mustafa dedi ki:

  ödevimde o vardı yani hareket nedir vardı bende baktım