Hanoi Nedir

27.11.2019
906
Hanoi Nedir

Hanoi Vietnam sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti. Tonkin deltasının iç kesiminde Coi ırmağının (Kızıl Irmak) sol yakasında yer alır. Nüfusu 2.961.000 (1985). Ülkenin siyasal, ekonomik ve kültürel merkezi olan Hanoi 559’da kuruldu.

808’de Çinliler’in eline geçerek uzun yıllar Eski Tonkin Krallığı’nın merkezi oldu. Birkaç kez Fransızların işgaline uğradıktan sonra 1882’de Fransızların Tonkin protektorasmın, 1887’den sonra da Fransız Çin-hindi Genel Valiliğinin merkezi oldu. 1945′-de Japonların eline geçti. 1946’da Fransızlarca geri alındı ve tüm Çinhindi’ni saran sömür-gecilik savaşının karargahı oldu.

Ancak 1954 Eki-mi’nde Ho Şi Minh önderliğindeki Viet-Minh birliklerinin denetimine geçerek Kuzey Vietnam’ın başkenti oldu. ABD-Vietnam Savaşı’nda Amerikan hava kuvvetlerinin sivil hedeflere yönelik yoğun bombardımanlarından büyük zarar gördü.

Bugün işlek bir ticaret merkezi olan kentte pirinç, şeker ve bira fabrikaları, seramik, tekstil ve kimya sanayileri önde gelir, öte yandan Uzakdoğu uygarlık eserlerinin sergilendiği müzeleri, botanik bahçeleri ve pagodaları, XI. yy yapıtlarının sergilendiği Edebiyat Tapınağı ünlüdür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.