George Frideric Handel Nedir

04.12.2019
306
George Frideric Handel Nedir

George Frideric Handel (1685-1759), ingiliz besteci. Alman asıllıdır. Küçük yaştan başlayarak müzik yeteneği kendini gösterdi. Ancak babasının zoruyla hukuk öğrenimi gördü. 1703’de babasının ölümünden sonra Hamburg’a gitti. Keman ve org sanatçısı olarak opera orkestralarında çalıştı. Yirmi yaşındayken yazdığı ilk operası Almira büyük başarı kazandı.

1706’da Medici ailesinden bir prensin çağrısı üzerine italya’ya gitti. Floransa’da, italyanca yazdığı Rodrigo, Napoli’de Agrippina operaları oynandı ve kendisine büyük ün kazandırdı. Prens Georg’un çağrısı üzerine gittiği Hannover’de bir süre kaldıktan sonra Londra’ya geçti. Onbeş günde bestelediği Rinaldo operası Queen’s Theatre’da sahnelendi. 1726’da ingiliz uyruğuna geçti ve şonraki yaşamını ingiltere’de geçirdi.

Operaya duyulan ilginin azalması sonucu çalışmalarını oratorya türüne yöneltti ve bu türde de büyük başarı kazandı. Ölümünde ulusal kahramanlara yapılan törenle gömüldü. Çalgı müziğinde ortalama bir başarıyı aşamayan Haendel, opera ve oratorya-larıyla müzik tarihin en başarılı yaratıcılarından biri sayıldı.

George Frideric Handel Eserlerinden Başlıcaları: Ottone (1723), Sosarme (1732), Alcina (1735). Oratoryo: La re-surrezione (Diriliş, 1708), Israel in Egypt (Israiloğulları Mısır’da, 1738), Messiah (1742), Judas Maccabaeus (1746)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.