Ernst Haeckel Nedir

   27.11.2019
   588
   Ernst Haeckel Nedir

   Ernst Haeckel (1834-1919), Alman zoolog. Würzburg, Berlin ve Viyana’da tıp öğrenimi gördü. 1862’de Jena Üniversitesi Zooloji Enstitüsüne karşılaştırmalı anatomi profesörü olarak atandı. 1865’te aynı üniversitede kendisi için kurulan zooloji kürsüsünün başına geçti.

   Bu arada birçok geziye çıktı. 1909’da emekli oluncaya dek Jena Üniversitesi’nde çalıştı. Haeck-el, yaşamın başlangıcını inorganik maddede gören biyogenetik yasasını, filojenesis teorisini ortaya kpydu ve böylece Dar-vvin’in evrimcilik öğretisini daha da geliştirdi: Organizmaların çevre koşullarının etkisiyle değişikliğe uğramalarına (mutas-yonuna) işaret ederek, Darwin’in "doğasal eleme" kavramını, organik evrimin bir işlevi olarak geliştirdi.

   Haeckel evrim öğretisini Die Weltratsel (Evren Bilmecesi, 1899) adlı eserinde felsefe alanına uygulamaya çalıştı. Bu yapıtında idealist dini görüşlere karşı maddeciliği savundu. Ruhun ölümsüzlüğünü, Tan-rı’nın varlığını reddetti, organik doğa ile inorganik doğanın bütünlüğünü savundu.

   Ernst Haeckel Başlıca eserleri: Generalle Morphologie der Organismen (2 ciltlik Canlıların Genel Morfolojisi, 1866); Natürliche Schöpfungs-Gesc-hichte (Doğal Yaratılışın Tarihi, 1868); Systematische Phyloge-nie (3 ciltlik Sistematik Filojeni, 1894-1896); der Kampf um den Entwicklungsgedanken (Evrim Düşüncesi Üzerine Savaşım, 1906).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.