Cemal Gürsel Nedir

02.12.2019
487
Cemal Gürsel Nedir

Cemal Gürsel (1895-1966), asker ve devlet adamı Türkiye Cumhuriyeti’nin dördüncü cumhurbaşkanı. Erzincan Askeri Ortaokulunda ve Askeri Lisesi’nde okudu. Harbiye’de öğrenciyken topçu subayı olarak kıtaya gönderildi (1915). Çanakkale

Savaşlarına katılan Gürsel, Sed-dülbahir ve Anafartalar’da çarpıştı; 1917’de Filistin cephesinde Gazze Savaşları’na katıldı. 1918’de İngilizlere tutsak düştü ve Mısır’daki Kuveysne tutsak kampına gönderildi. Bir yıl sonra serbest bırakıldı ve İstanbul’a döndü. Anadolu’ya geçerek Kurtuluş Savaşı’na katıldı.

Birinci ve İkinci İnönü, Eskişehir ve Sakarya savaşları ile Büyük Taarruz’da yer aldı. Görev aldığı savaşlarda gösterdiği başarı nedeniyle istiklâl Madalyası aldı. Savaştan sonra bir yıl Harbi-ye’de okudu: Harp Akademisini de bitirerek 1929’da kurmayoldu. 1946’da tuğgeneral 1953’te orgeneralliğe yükseldi. 1958’de Kara Kuvvetleri Komutanı oldu.

iktidardaki Demokrat Partinin politikasını eleştiren bir mektubu Savunma Bakanlığına gönderdiği için bakanlıkça zorunlu izine çıkarıldı (3 Mayıs 1960). 27 Mayıs hareketini hazırlayan n ve gerçekleştiren subayların çağrısı üzerine Gürsel, 27 Mayıs günü İzmir’den Ankara’ya geldi ve Milli Birlik Komitesinin başına geçti.

28 Mayıs’ta kurulan Milli Birlik hükümetinin de başkanı olan Cemal Gürsel, aynı zamanda Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler başkomutanlığı yetkilerini de üstlendi. Seçimlerin hemen yapılmasına karşı olan 14 Milli Birlik Komitesi üyesinin görevlerinden alınarak yurtdışına gönderilmelerini o-naylayan Gürsel, bu sırada hastalandı.

1961 seçimlerinden sonra Cumhuriyet Senatosunun doğal üyesi oldu ve 7 yıl için cumhurbaşkanı seçildi. Hastalığının ilerlemesi üzerine ABD’ye gönderildi (1966). Burada da tedavi edilemeyince Türkiye’ye döndü. Göreve devam edemeyeceği raporla saptanınca 28 Mart’ta cumhurbaşkanlığı görevi son buldu. Yeni bir beyin kanaması sonucu, 14 Eylül 1966’da öldü, Anıtkabir’de gömüldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.