Güreş Nedir

03.12.2019
1.181
Güreş Nedir

Güreş iki kişinin, minder adı verilen özel bir alanda, belirli kurallara uyarak ve belirli oyunları uygulayarak birbirinin sırtını minder yüzeyine değdirmeye çalıştıkları bir spor karşılaşmasıdır. Minder güreşi, ana maddesi yapay köpük olan, yedi metre çapında, daire biçiminde bir minder üzerinde yapılır.

Güreş, spor dalı olarak ilk kez eski Yunan olimpiyatlarında görülür. Güreş sporu Eski Yunanda en önemli spor dallarından biri sayılırdı. I.ö. 708 yılından sonra güreş sporuna verilen önem daha da artmıştı.

Bu dönemde güreşçi, güreş öncesi hazırlık çalışmalarında ağırlık kaldırır, fiziksel dayanıklılık kazanmak için atlarla yarışırdı. Güreşçiler, kum ve yağla ovulmuş çıplak vücutla güreşirlerdi. Yumruk ve ayakla vurmak yasaktı. Karşılaşmanın amacı, taraflardan birinin sırtının belirli bir süre yer yüzeyi ile temas durumunda tutulmasıydı.

Yunanlılardan sonra Romalılar da spor karşılaşmalarında güreşe yer verdiler. Ama Romalılarda güreş, Yunanlılara göre, daha az önemsendi. Türkler de güreşi savaş öncesi hazırlık çalışması olarak değerlendirmişlerdir. Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türklerin serbest güreşe, yani ayakların da kullanıldığı karakucak adı verilen güreşe geleneksel bir önem verdikleri tarihsel belgelerden anlaşılmaktadır.

YORUMLAR

  1. egemen dedi ki:

    sağolun ödevi biitttttiiii :s diyer ata sporları nelerdir ?

  2. el ninno dedi ki:

    ya bn nsl ypm lnn ???

  3. . dedi ki:

    İsadan Önce Nasıl Oluyo ?