Gürcistan Nedir

01.12.2019
676
Gürcistan Nedir

Gürcistan Sovyetler Bir liği’ne bağlı federe cumhuriyet. Yüzölçümü 69.000 km2, nüfusu 4.800.000, Gürcistan başkenti Tiflis’tir. Gürcistan, Karadeniz’in doğu kıyılarından içeriye doğru Ermenistan sınırına kadar uzanır.

Kafkas Dağlarının yüksek dorukları (Elbruz, Kazbek) ve güney yamaçları bu ülkenin sınırları içindedir. Çoğunluğu Gürcü olan nüfus, Riyon Irmağı Va-disi’nde ve Yukarı Kura Havzasında (Tiflis yöresi), Karadeniz kıyı kesiminde toplanmıştır.

Dağlık kesimde nüfus azdır. Buralarda orman işletmeciliği ve hidroelektrik üretimi yapılır. Riyon ve Kura ovalarıyla, Karadeniz kıyı kesiminde iklim elverişli olduğundan, başta çay, tütün ve üzüm olmak üzere her türlü tarım yapılır; yüksek bölgelerde de hayvan yetiştirilir.

Romalılardan sonra zaman zaman bağımsız krallık olan Gürcistan, ortaçağda Arap ve Moğal istilalarına uğradıktan sonra 16-18. yüzyıllarda Türkler ve iranlılar tarafından işgal edilmiştir. 1801’den başlayarak Rusya’nın egemenliğine giren Gürcistan, 1917 Rus Devriminden sonra bağımsız bir cumhuriyet olmuşsa da 1921’de Sovyet rejimine bağlanmıştır. 1922-1936 arasında Transkafkasya Federasyonu üyesi, 1936’da da Sovyetler Birliğine bağlı federe cumhuriyet olmuştur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.