Milton Friedman Nedir

30.11.2019
349
Milton Friedman Nedir

Milton Friedman (d. 1912). ABD’li ekonomist. Rutgers ve Chicago üniversitelerinde ekonomi öğrenimi gördü. Columbia Üniversitesinde doktora yaptıktan sonra, Chicago’ya dönerek öğretim üyeliğine başladı.

Çeşitli devlet görevlerinde bulundu; ABD Başkanı Nixon’ın danışmanlığını yaptı. Bireyin ekonomik ve siyasal özgürlüğünün kapitalist ekonomi ile sağlanabileceğini öne sürdü ve teorik planda, ekonomide devlet müdahalelerine karşı çıktı, serbest piyasa ekonomisini savundu. T

emelde gelişmiş kapitalist ülkelerin, özellikle ABD’nin, ekonomik bunalımı aşmasını amaçlayan Friedman; serbest kambiyo kuru sistemi, uluslararası ticarete konan sınırlamalar ile gümrük tarifelerinin kaldırılmasını önermekte; fiyat saptamalarına ve asgari ücret düzenlemelerine karşı çıkmaktadır. Bütün bu müdahalelerin fiyat mekanizmasının serbestçe oluşumunu önlediği gibi, enflasyona yol açan para ve maliye politikalarını da beraberinde getirdiğini söylemektedir.

1960’lardan sonra birçok kapitalist ülkede ortaya çıkan enflasyona karşı Mo-netarizm (Parasalcılık) akjmını geliştirdi. Keynesciliği gözden geçirdi ve enflasyonist baskıyı kaldırmak için para arzının artış hızını düşürmeyi önerdi. IMF tarafından da kabul edilen bu politika Şili, Arjantin, İngiltere gibi ülkelerde uygulandıysa da başarı sağlayamadı. 1976’da Freidman’a Nobel Ekonomi ödülü verildi.

Milton Friedman Başlıca eserleri: Essays in Positive Economics (Pozitif İktisat Denemeleri, 1953); Capitalism and Freedom (Kapitalizm ve özgürlük, 1962); A Monetary History of t eh United States; 1867-1960 (1867 -1960 Arasında ABD’nin Parasal Tarihi, Anna Schwatz ile, 1963); Inflation; Causses and Con sequences (Enflasyon; Nedenleri ve Sonuçları, 1963); Free to Choose (Seçme Serbestliği, Rose Friedman ile, 1980)

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.