Fil Nedir

03.12.2019
628
Fil Nedir

Fil filgillerden otçul memeli hayvan. Günümüzde, kara hayvanlarının en irisi olan filin burnu değişime uğrayarak uzamış, yakalayıcı bir hortum biçimini almıştır. Üst kesici dişleri aynı biçimde gelişerek bir savunma silahına dönüşmüştür.

Bu iki temel özelliğinin yanısıra açık gri ile siyah tonları arasında değişik renkleri olan derisi kılsız ve serttir. Boynu ve bacakları kaim, tabanları düzdür. Parmakları arasındaki esnek doku sayesinde yumuşak yürü-yüşlüdür.

Günde 100 – 400 kg. ot yiyebilen filin sadece iki türü vardır. Afrika filinin (Loxodonta Africana) omuz başı yüksekliği 3,5 m’dir. Başı, kulakları çok iri, hortumu çok uzundur. Savunma dişlerinin her biri 70 kg. dolayındadır. Ön ayakları beş, ard ayakları üç toynaklıdır. Asya fili’nin (Elephas maximus) kafası, kulakları, hortumu küçüktür. Afrika filine göre gövdesi daha küçüktür, omuz başı yüksekliği en fazla 3 m’yi bulur. Hindistan fili diye de adlandırılır.

Dişi fil 22 aylık bir gebelikten sonra yaklaşık bir metre yüksekliğinde bir yavru doğurur. Yaş ortalaması 70-75 yıldır. Asya ve Afrika’da savanlarda, sulak ormanlarda, bataklık kıyılarında sürüler durumunda yaşar. Eskiden savaşlarda canlı birer tank görevi yapan filler, günümüzde Hindistan ve Endonezya’da yük ve binek hayvanıolarak kullanılır. Dişlerinin çok değerli olması nedeniyle aşırı ölçüde avlandığından, türünün tükenme tehlikesi başgöstermesi üzerine avlanması denetim altına alınmıştır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.