Fırat Nehri Nedir

   27.11.2019
   789
   Fırat Nehri Nedir

   Fırat Nehri Anadolu’da doğan, Suriye’nin doğu bölgelerinden ve Irak’tan geçip El Kurna’da Dicle ile birleşen ve Şattülap adıyla Basra Körfezine dökülen ırmak.Tüm uzunluğu 2.780 km, Ttrki-ye sınırları içindeki uzunluğu 1.263 km’dir.

   Fırat, Karasu ve Murat Suyu’n.un birleşmesiyle oluşur. Karasu (460 km), Erzurum’un kuzeydoğusunda yer alan Dumlu Dağından doğar. Erzurum ve Erzincan ovalarından, Mon-zur’un kuzeyindeki dar boğazlardan geçerek Elazığ il sınırları içine girer. Murat Suyu (600 km) Van Gölünün kuzeyindeki Ala-dağ’ın kuzey eteklerinden doğar, Karaköse’den geçtikten sonra Elazığ topraklarına girer.

   Bu iki ırmak Kebiın ilçesinin kuzeyinde 675 km2’li’fc Keban baraj gölüne döküldükteki sonra Fırat’ı oluştururlar. Fırat önce güney, sonra güneybatı yönünde akar. Malatya Ovasının doğu kenarından geçerken Kuruçay ve Takma çayını alır.

   Malatya, Elazığ sınırını izleyerek Gerger önlerinde Adıyaman’a girer. Kahta Suyu ve Göksu’yu aldıktan sonra güneye yönelir. Carablus demiryolu köprüsü altından geçerek Suriye’ye girer Burada ve Irak’ta yarı çöl topraklarda akar, suları oldukça azalmış olarak Basra Körfezi ‘ne dökülür.

   Fırat’ın suları kışın yağışların etkisiyle yükselerek. zaman zaman taşkınlara yol aç ar. Ekim ayına doğru oldukça azalır. Genişliği kimi yerlerde 100 m’yi zor bulurken, kimi yerde yüzlerce metreyi geçer. Derinliği 2-3 m. arasında değifjir. Fırat ırmağı hidroelektrik enerji üretimine elverişlidir. Üze rinde Keban, Karakaya ve Atatürk barajları yer alır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.