Türkiyede Festivaller Nedir

03.12.2019
777
Türkiyede Festivaller Nedir

Türkiye’de festival Türkiye’de ilk tiyatro festivali. Devlet Tiyatrosu’nun 1959 yılında Antalya’da Aspendos anfisinde düzenlediği ve her yıl aynı yerde yinelenen festivaldir. Festivalde yerli ve yabancı klasik oyunlar sergilenmektedir.

"Yerli Film Yapanlar Cemiyeti"nce 1948’de "Yerli Film Yarışması" adıyla düzenlenen festival ise ilk film festivalidir. 1969 yılında düzenlenen "Adana Altın Koza Film Festivali" etkinliğini sürekli kılamamıştır. İlk olarak 1964 yılında düzenlenen ve günümüze dek her yıl yinelenen "Antalya Altın Portakal Film Festivali" geniş ilgi toplamaktadır. Türkiye’deki festivallerin en önemlilerinden biri de ilk kez

Cumhuriyetin 50. yılı nedeniyle İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’n-ca düzenlenen ve her yıl haziran ve temmuz aylarında yinelenen "İstanbul Festivali"dir. Festival uluslararası düzeyde etkinliğini sürdürmekte; opera, bale, tiyatro, folklar, plastik sanatlar ve sinema alanlarındaki gösteriler içermektedir.

1966 yılında düzenlenen ve etkinliğini artırarak sürdüren "Akşehir Nasreddin Hoca Festivali"de ilgi toplamaktadır. Bir önemli festival de, "Uluslararası Sel-çuk-Efes Kültür, Sanıat ve Folklor Festivali"dir. 196′.Vden günümüze dek etkinliğini sürdürmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.