Caz Festivali Nedir

03.12.2019
481
Caz Festivali Nedir

Caz festivallerinin de eski bir geleneği vardır. Caz festivallerinin en ünlü olanı, Newyork kenti yakınlarında haziran aymda düzenlenen New-port festivalidir. Festivalde başlangıçtan günümüze dek gelişen caz akımları (dixieland’dan avan-garda kadar) sergilenir.

Gösteriler deniz taşıtları üzerinde ve meydanlarda, açık havada düzenlenir. Ayrıca nefesli sazlar eşliğinde dans gösterileri de yapılır. Avrupa’nın en ünlü caz festivali Montreux, zamanla caz plağı yapımcılarının önemli bir pazarı durumuna gelmiştir. Bu festivalde yeni akımlara fazla yer verilmez. Avrupa’da yapılan ünlü caz festivalleri arasında; Fransa’daki belirtilebilir.

Geleneksel caza yer veren Nice festivaline Dizzy Gillespie, Lionel Hampton, Dave Brubeck gibi ünlü cazcılar katılmıştır. Pop müziği festivalleri: Açık havada düzenlenen bu festivaller 1970 yıllarında büyük bir yaygınlığa kavuşmuştur. Pop müziği, gençlik hareketlerinin simgesi durumuna gelmiştir, ilk büyük pop müziği festivali 1967 yılında San Francisco yakınlarında düzenlenen Monte-rey festivali olmuştur, ikinci büyük festivalse Bob Dylan başta olmak üzere, birçok ünlü Amerikalı rock sanatçısının katıldığı Woodstock’tur.

ingiltere’de Wight Adası’nda Led Zep-pelin, Emerson Lake and Pal-mer, Jethro Tull, Joni Mitchell gibi İngiliz ve Amerikalı pop topluluklarının katıldığı büyük bir pop müziği festivali düzenlenmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.