Festival Nedir

   02.12.2019
   1.324
   Festival Nedir

   Festival belirli dönemlerde ve yerlerde yapılan müzik, sinema, tiyatro, dans gibi kültürel etkinlikleri içeren toplu gösterilere verilen addır. II. Dünya Savaşı’-ndan sonra festivaller giderek yaygınlaşmıştır. Festivallerin düzenlenmesinde, bölgesel ekonominin gelişmesi için turist çekmek amacı da rol oynamakla birlikte, festivaller sanat dallarının gelişmesinde de önemli bir etken olmaktadır.

   Müzik festivalleri: Müzik festivallerinin çoğu, ya bir bestecinin yapıtlarım ya da müzik tarihinin belirli bir dönemindeki müzik yapıtlarının sunulması için düzenlenir. Bundan başka bestecilerin ölüm ya da doğum yıldönümleri nedeniyle düzenlenen ve yalnız o bestecinin yapıtlarına ayrılan festivaller de vardır, örneğin Mozart’ın doğum yeri olan Salzburg (Avusturya) kenti en ünlü müzik festivallerinden birinin merkezidir.

   Her yıl Ağustos ayında düzenlenen festivalde Mozart’ın müziği ön planda olmakla beraber, Strauss, Verdi gibi başka büyük bestecilerin yapıtlarına da yer verilir. Yapıtlar en ünlü yönetmenler ve Dünyanın en tanınmış sanatçıları tarafından seslendirilir ve sahnelenir. Salzburg festivalinin sanat yönetmenliğini uzun süre •ünlü orkestra şefi Herbest Von Karajan yapmıştır, öncü ve çağdaş akımlara yer vermeyen Salzburg festivali geleneksel bir nitelik taşır.

   Wagner’in yaşadığı kent olan Bayreuıh (Almanya) da önemli bir festival merkezidir. 1876 yılından günümüze dek her yıl yaz mevsiminde düzenlenen festivalde Wagner’in yapıtları sergilenir. Yirminci yüzyıl başlarında Avrupalı aydınların büyük ilgisini çeken ve Wagner’in torunlarının yönetimindeki festival, nazizmin gelişmesiyle eski parlaklığını yitirmiştir. Festivale 1970 yıllarında, orkestra şefi Pierre Boulez, yönetmen Pa-trice Chercau, dekorcu Richard Peduzzi’den oluşan Fransız sanatçıları tarafından getirilen yeniliklerle eski canlılığı kazandırılmıştır.

   ingiltere’de uluslararası ünlü sanatçıların katıldığı, opera, konser, bale ve tiyatro gösterilerini içeren Edinburg ve yalnızca opera yapıtlarının sergilendiği Glyndeburne ilgi çeken festivallerdir. Fransa’da Mozart ve Ros-sini’nin küçük sahnelere uygun operalarına ve konserlere yer veren Aix-en Provence festivali ve büyük bir açıkhava tiyatrosunda Verdi, Wagner ve ondoku-zuncu yüzyıl Fransız operalarının sergilendiği Orange festivali, önemli festivaller arasında yer alırlar.

   Oda müziği festivalleriyle ünlü isviçre’de, en ünlü oda müziği festivali ağustos aylarında Lu-cerne kentinde yapılır, italya’da düzenlenen Verdi ve Puccini gibi ünlü opera bestecilerinin yapıtlarının görkemli dekorlarla sergilendiği Verona festivaliyle Venedik’te düzenlenen çağdaş müzik gelişmelerinin tanıtıldığı, "Çağdaş Müzik Dünya Festivali" de önemli festivaller arasındadır. Bunların dışında önemli müzik festivalleri arasında Berlin,. Münih, Floransa ve Varşova’da düzenlenen festivaller sayılabilir.

   YORUMLAR

   1. Anonim dedi ki:

    milleti kandırmayın diye yemeyin beni yaa !!!!!!